Japonia znana jest powszechnie jako kraj kontrastów. Aktualnie jeden z najpotężniejszych gospodarczo i zaawansowanych technologicznie krajów pielęgnuje jednocześnie swoje wielowiekowe tradycję (np. monarchię).

Kontakty gospodarcze ze światem kraj ten rozpoczął dopiero w połowie XIX wieku. Wtedy to dzięki wsparciu państwowymi środkami miał miejsce rozkwit japońskiej gospodarki. Aktualnie kraj ten posiada szeroko rozwinięte rolnictwo i rybołówstwo. Jednak głównym motorem napędowym jest silny przemysł. Japonia jest dużym producentem wysokiej jakości sprzętów RTV, AGD czy samochodów.

Jak już wspomnieliśmy, mimo szybkiego rozwoju kraj ten pielęgnuje swoje tradycje. Jednak widać coraz silniejsze wpływy globalizacji na tamtejszą kulturę. Tradycja japońska miesza się wpływami europejskimi i amerykańskimi. Podobnie azjatyckie wpływy można zobaczyć w europie. Jednym z przykładów jest popularność tworu jakim jest biżuteria japan style. Charakterystyczny uroczy i czasem przesłodzony styl podbija europejskie sklepy.

Mimo silnego mieszania się kultur Japonia jeszcze długo zachowa swoją odrębność. Wynika ona nie tylko z położenia geograficznego które niejako izoluje wyspy od reszty świata. Decydującym czynnikiem są tu wielowiekowe tradycje, a jest to coś czego nie da się zniszczyć szybko nawet w dzisiejszych czasach. Przenikanie kultur nawet w czasach internetu nie jest szybkie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz