Przyjście na świat to najwspanialszy moment w życiu każdego człowieka. Wyczekiwany i kochany od momentu poczęcia, mały ludzik nie jest świadom, że w jego otoczeniu nastał okres świętowania i od tego momentu, co roku uroczyście będzie wspominana chwila, w której po raz pierwszy samodzielnie odetchnął.

Prawie każda cywilizacja celebrowała moment narodzin i na jego pamiątkę odprawiała różne rytuały. Ponadto, istotne było również, która to z kolei rocznica narodzin, ponieważ ich określona ilość pozwalała na wkroczenie do nowej grupy społecznej, przywdzianie nowych szat oraz otrzymanie nowych przywilejów i obowiązków. Nie inaczej jest dzisiaj – celebrowane są pierwsze urodziny dziecka, szóste – kiedy wkracza w wiek szkolny oraz szesnaste, osiemnaste lub dwudzieste pierwsze – kiedy uzyskuje status osoby dorosłej i pełnię praw obywatelskich. Kolejne ważniejsze rocznice, to te okrągłe – 30, 40, 50.

Forma świętowania urodzin niewiele zmieniała się na przestrzeni wieków. Starożytni Rzymianie lubowali się w wielkich przyjęciach i biesiada, więc korzystali z każdej okazji, nie omijając urodzin. Przez to, pierwsi chrześcijanie uznawali celebrowanie urodzin za pogańskie i niegodne. W średniowieczu jednak zaczęli uroczyście obchodzić dzień swojego patrona – świętego, którego imieniem zostali ochrzczeni. Z czasem jednak powrócono do rzymskich zwyczajów i do mody weszły huczne bale z okazji urodzin możnych i władców.

Współczesne urodzinowe przyjęcia zazwyczaj ograniczają się do zaproszenia kilku przyjaciół i zjedzenia wspaniałego ciasta, najczęściej tortu. Zdarzają się jednak wyjątki – wielu celebrytów swoje urodziny świętuje podczas ogromnych przyjęć, na które wydają setki tysięcy dolarów. Złośliwi twierdzą, że w ten sposób próbują kupić sobie popularność, a wśród zaproszonych gości nie ma ani jednego prawdziwego przyjaciela.

Impreza to dobry pomysł, jednak zanim zaprosimy wszystkich naszych znajomych z facebooka, warto się zastanowić, czy nie lepiej jednak spędzić ten wyjątkowy dzień w towarzystwie najbliższych nam osób. Selekcja gości pozwoli nam również na określenie typu imprezy – rozmowy przy torcie, imprezy w klubie, czy tematycznej zabawy, na którą każdy będzie musiał przygotować odpowiedni strój.

Podczas zabawy nie wolno nam również zapomnieć o prezentach! Zasady dobrego wychowania wymagają, aby otworzyć każdy podarunek przy gościach i wygłosić odpowiednie podziękowania. Nawet nietrafione prezenty powinny być docenione – prawdopodobnie nasz przyjaciel bardzo się starał, jednak nie udało mu się trafić w nasz gust. W ten dzień możemy się również spodziewać, że nasz skrzynka pocztowa zostanie zasypana życzeniami urodzinowymi. Dotyczy to również naszego maila, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się e-kartki, wysyłane za pośrednictwem internetu.

Niezależnie od pory roku i wieku, jaki właśnie osiągnęliśmy, powinniśmy cieszyć się każdą chwilą naszych urodzin. Ten dzień to także chwila refleksji nad tym, co udało nam się osiągnąć i co chcielibyśmy jeszcze zdobyć. Spędzona w gronie najbliższych z pewnością pozwoli na znalezienie w sobie motywacji i siły do dalszego działania, mimo szacownego liczby świeczek, którą właśnie zdmuchnęliśmy.

Unknown source

 

Dodaj komentarz