Matematyka jest królową nauk, a jej obecnośc wyczuwalna jest w każdym aspekcie życia współczesnego człowieka. Postępująca cyfralizacja instytucji publicznych oraz sklepów, banków, czy nawet książek, nie pozwoli nam na ucieczkę od liczenia i zmusi do wykonywania obliczeń, dzięki którym będziemy mogli odnaleźć się w świecie.
Na szczęście nie jesteśmy skazani na dodawanie w słupku i podstawianie liczb do wzoru. Od wielu lat na rynku dostępne są kalkulatory, których głównym zadaniem jest dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie. Z czasem, doszły do nich także nowe funkcjonalności – wyprowadzanie pierwiastków i procentów. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej, o kolejne rodzaje kalkulatorów wzbogadzały się także wszystkie przenośne aparaty telefoniczne. Ponadto, zwyczajne szkolne kalkulatory umiały już wykonywać działania na ułamkach, danych zamkniętych w nawiasach i wyciągać niektóre dane geometryczne.

 
W dobie internetu, termin “kalkulator” ponownie przeżywa renesans. Sieciowe narzędzia równią się jednak od tych tradycyjnych – zazwyczaj są wyspecjalizowane w obliczaniu innych danych, biorąc pod uwagę znacznie więcej czynników, niż tylko liczby. Dzięki temu, internetowe portale zajmujące się tematyką diet i zdrowego odżywiania, wybór diety uzależniają od wyniku kalkulatora BMI. To liczydło pozwala na określenie czy nasza waga jest prawidłowa i na tej podstawie dopasowuje rodzaj ćwiczeń i rygor diety, Dla odchudzania istotny jest także kalkulator kalorii, który informuje o liczbie kalorii spalonych podczas danych czynności. Wyniki przydatne są podczas określenia dziennego bilansu kalorycznego, jednej z kluczowych rzeczy podczas programu utraty wagi.

 
Wraz ze wzrostem migracji zarobkowej, wzrosła również potrzeba przeliczania wag i miar, które stosowane są w miejscach, do których udają się polscy obywatele. Tak powstały kalkulatory kulinarne, które pozwalają na rozszyfrowanie skrótów stosowanych w angielskich przepisach kulinarnych oraz przeliczenie dokładnej miary według polskiego systemu metrycznego, a nawet na najwygodniejszy sposób – szklanki, łyżki i szczypty.

 
Sfera bankowa także posiada wyspecjalizowane kalkulatory, umożliwiające przeprowadzenie symulacji i określenie np. wysokości raty kredytu, który planujemy zaciągnąć. W takich wypadkach istotne jest, aby kalkulator kredytowy posiadał informacje o najnowszych ofertach i aktualnych stawkach, jakie przewidziane są przez jednostki, które interesują użytkownika. Aktualny kalkulator pozwoli na obliczenie interesujących nas informacji odnośnie różnych rodzajów kredytów i pożyczek bankowych oraz pozwoli na porównanie ofert instytucji zajmujących się tym działem finansów.

 
Mimo matematyczności otaczającego nas świata, współczesne rodzaje “pomocy naukowych” są nieocenione podczas podejmowania wielu decyzji. Korzystanie z kalkulatorów jest proste, wymaga od nas jedynie wprowadzenia odpowiednich danych, które odpowiednio dopasowane, pomogą nam w podejmowaniu niektórych decyzji i pozwolą na znalezienie idealnego rozwiązania trapiącego nas problemu.

Unknown source

 

Dodaj komentarz