Dostępne przez Internet produkty bankowe zyskują w Polsce coraz większość popularność i można spokojnie założyć, że w najbliższym czasie będzie ona wciąż rosnąć i to lawinowo. Jest to założenie bezpieczne gdyż w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej wciąż jesteśmy bardzo mocno upośledzeni pod względem czerpania korzyści płynących z szerokiego wykorzystywania sieci internetowej do wszystkiego, nie tylko jeśli chodzi o produkty bankowe.

Najbardziej podstawową rzeczą, która będzie nam potrzebna do wejścia w świat wirtualnej bankowości będzie konto bankowe o typie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Tego typu konta bankowe mogą mieć postać tylko i wyłącznie elektroniczną lub być powiązane z klasycznymi rachunkami bankowymi.

Zacznijmy od krótkiego omówienia drugiej z tych opcji, gdyż jest ona bliższa temu, co do tej pory było nam dobrze znane. Wszystko zaczyna się bowiem od tego, że zakładane jest zwykłe konto bankowe w czasie wizyty w placówce banku. W czasie podpisywania umowy rachunku bankowego dostajemy także do parafowania aneks odnoszący się do rachunku elektronicznego. Może to być konto bankowe to samo, co klasyczne tylko pozwalające na zdalny dostęp. Jest to najczęstsza forma świadczenia usług. Może to też być osobne konto bankowe działające równoległa z podstawowym. Czasami jest to też konto oszczędnościowe przypisane do konta głównego, na którym jest większe oprocentowanie, ale pojawiają się limity dotyczące możliwości dokonywania wypłat.

Jeśli chcemy uniknąć wizyty w banku, konto bankowe możemy założyć bez wychodzenia z domu. Wchodzimy w tym celu na stronę wybranego banku i klikamy w odpowiedni link, pod którym umieszczone są proponowane nam produkty bankowe. Wśród nich na pierwszym miejscu są zawsze konta bankowe. W serwisie internetowym wybieramy wszystkie cechy, które konto bankowe powinno posiadać. Zazwyczaj wybór jest całkiem spory, zwłaszcza że w odpowiednich serwisach można przebierać w ofercie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu banków na raz. Po zatwierdzeniu naszego wyboru musimy podać wszystkie dane tak samo jak w klasycznym banku, ale robiąc to z własnego fotela. Umowa otworzenia rachunku bankowego musi być zawarta w formie pisemnej, więc w tym momencie musimy poczekać na specjalnego kuriera, który przyniesie nam dokumenty do podpisania. Kurier w dzisiejszych czasach jest praktycznie zawsze darmowy i po podpisaniu odpowiednich dokumentów oddajemy mu je. Umowa musi trafić z powrotem do banku. Jak tylko się to stanie, nasze konto bankowe zostanie aktywowane. Taka procedura jest absolutnie niezbędna gdyż chroni ona nas przed problemami wynikłymi z wszelkich nieprawidłowości oraz uniemożliwia nieuczciwym osobom tworzenie fałszywych rachunków bankowych. Od tego momentu nasze konto bankowe jest aktywne i możemy z niego korzystać w dowolnym zakresie. Pamiętać tylko należy o tym, że nie wszystkie produkty bankowe mogą być dostępne tylko dla posiadaczy rachunków elektronicznych.

Unknown source

 

Dodaj komentarz