Nawyki Polaków

Jeśli ktoś interesuje się zdrowiem i zwraca uwagę na to, w jaki sposób odżywiają się dzisiejsi Polacy, może mieć dość mieszane odczucia. Z jednej strony coraz powszechniejsze, a na pewno coraz bardziej reklamowane jest uprawianie różnych sportów czy odżywianie się w zgodzie z ogólnie przyjętymi normami, z drugiej niemal na każdym kroku można spotkać się z wszelakiego rodzaju fast foodami, kebabami czy frytkami, skutecznie kuszącymi potencjalnych klientów. Rzecz jasna nadużyciem będzie, kiedy bezkrytycznie opowiemy się po którejś z przywołanych stron, warto jednak mieć świadomość, że zła dieta i brak aktywności fizycznej może spowodować wiele niezwykle poważnych problemów ze zdrowiem.

Kiedyś a dziś

Jeszcze kilka lat temu nasze społeczeństwo nie było dotknięte aż tak znaczną plagą otyłości, jaka panuje współcześnie – a to właśnie zbyt duża waga prowadzi w linii prostej do zaburzeń funkcjonowania krążenia czy zwykłych trudności w codziennym życiu. Osoby, które bezrefleksyjnie spożywają posiłki, nie zwracając uwagi na zalecenia dietetyków czy lekarzy, bardzo szybko gromadzą tkankę tłuszczową, którą niweluje się bardzo trudno. Niekontrolowany przyrost wagi może prowadzić do zbytniego obciążenia serca – warto wiedzieć, że osoby cierpiące na zaawansowane nadciśnienie (oczywiście nawet kontrolowane przez kardiologa i leczone) mają często inne problemy zdrowotne, w tym także seksualne (co często jest przyczyną dodatkowych frustracji, ponieważ nawet środki farmakologiczne jak viagra są niewskazane). Na szczęście można zauważyć pewne zmiany w polityce żywieniowej, ponieważ państwo wprowadza specjalne programy zdrowego odżywiania, które wdrażane są w wielu przedszkolach czy szkołach podstawowych (m.in. zakaz sprzedaży na terenie szkoły chipsów itp., a także darmowe owoce czy mleko). Dzięki takiej postawie można uczyć właściwych nawyków żywieniowych już od dziecka, co z pewnością pomoże w profilaktyce nadwagi i związanych z nią chorób.

Jeśli chcemy, by nasze zdrowie dłużej nam służyło, warto nawet małymi krokami zapoczątkować jakieś zmiany w diecie, dobrym pomysłem jest np. wprowadzenie dania, w którym jemy same warzywa czy owoce.

Unknown source

 

Dodaj komentarz