Drzewa cytrusowe zrobiły na świecie oszałamiającą karierę dzięki niezwykłemu zapachowi jaki wydzielają ich kwiaty. Były one natchnieniem dla poetów, którzy opisywali ich urodę i subtelny zapach.

Jednak my dziś cenimy drzewa cytrusowe nie za ich niezwykły zapach, ale za ich smaczne i pożywne owoce. Są one źródłem składników niezbędnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Owoce cytrusowe są bogate w witaminę C, która wspomaga system immunologiczny w zwalczaniu wirusów, zarazków, pasożytów oraz wolnych rodników. Ma ona też właściwości, dzięki którym, wzmacniają się i wygładzają ścianki naczyń co zapobiega powstawaniu żylaków. Przy udziale witaminy C wytwarzany jest kolagen, który sprzyja gojeniu się ran, złamań i siniaków oraz zapobiega szybkiemu starzeniu się skóry.

Owoce cytrusowe łagodzą też objawy przeziębień. Kiedy atakuje nas katar i zauważamy pierwsze symptomy przeziębień, sięgamy po herbatę z cytryną.

W Polsce z owoców cytrusowych największą popularnością cieszą się cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty. Coraz bardziej powszechne stają się tez limetki. Udowodniono naukowo, że zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta  nie tylko w okresie, kiedy jesteśmy przeziębieni, ale także, kiedy przeżywamy silne emocje i jesteśmy zestresowani. Trzeba dbać o właściwy poziom tej witaminy w naszym organizmie, ponieważ jej niedobór może powodować niekorzystne dla nas konsekwencje. Cytryny mają sporo fitoncydów, które niszczą drobnoustroje, dlatego ich sok jest tak skuteczny w leczeniu anginy. Odpowiednia dawka witaminy C u osób starszych opóźnia procesy starzenia.

Naukowcy udowodnili, że organizm ludzki bez witaminy C nie może funkcjonować. Jest ona obecna niemal we wszystkich tkankach, stymuluje procesy metaboliczne oraz pobudza reakcje systemu immunologicznego. Szerokie zastosowanie witamina C znalazła także w kosmetyce. Limetka, zwana również limonką jest nie tylko składnikiem koktajli i napoi, ale także źródłem witaminy C w wielu kremach. Stosuje je w swoich produktach np Himalaya herbals. Możemy podwójnie zadbać o nasz organizm i naszą skórę, dostarczają witaminę C od wewnątrz i z zewnątrz w postaci kremów, balsamów.

Unknown source

 

Dodaj komentarz