Każdy, kto rozpoczyna odchudzanie, robi to zwykle z myślą o tym, by schudnąć jak najszybciej. Nie zamierza już dłużej godzić się na nieprzyjemne życie z dodatkowymi kilogramami. Pragnie, by tempo odchudzania było jak najszybsze, aby umożliwiło mu pozbycie się całej nadwagi w przeciągu maksymalnie kilku tygodni. To właśnie w teorii gwarantują wszystkie tak zwane “diety cud”. Nie są one jednak niczym zdrowym dla organizmu i nikt nie powinien ich stosować. A jak zdrowo schudnąć? Na pewno pomoże w tym liczenie kalorii. Kalkulatory dietetyczne pozwolą sprawdzić, jaką wartość odżywczą mają konkretne posiłki. Ogólnie jednak warto po prostu zdrowo się odżywiać. Ciężko bowiem schudnąć na jadłospisie opierającym się na samych fast-foodach i słodyczach.

Zdrowa dieta nie powinna być dietą bardzo niskokaloryczną. Zbyt mała podaż kalorii w ciągu dnia odbije się na tym, że wieczorem człowiek szybciej da się skusić na zjedzenie czegoś tłustego, przetworzonego lub wysokokalorycznego. Tego rodzaju diety spowalniają też metabolizm. Wskutek nich organizm przestawia się na tryb gromadzenia zapasów i stara się każdą spożytą kalorię przetworzyć w tkankę tłuszczową, którą w razie następnego etapu głodowania będzie mógł przerobić w energię. Dieta musi więc zawierać odpowiednią dla danego człowieka ilość kalorii. Ta ilość nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.

Jak schudnąć i zrobić to zdrowo? W przypadku chęci utraty wagi należy zadbać nie tylko o odpowiednią wartość kaloryczną posiłków, ale także o to, by w jadłospisie pojawiało się wyłącznie zdrowe jedzenie. W zdrowej diecie nie może zabraknąć przede wszystkim jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Najważniejsze są te należące do grupy kwasów omega-3, gdyż nie występują one w wielu produktach spożywczych i większość osób cierpi na ich niedobory. Te dobre tłuszcze podkręcają metabolizm, pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi i tym samym pozwalają szybciej chudnąć. Znajdują się m.in. w orzechach włoskich oraz siemieniu lnianym.

Jak schudnąć, a jednocześnie nie męczyć się na diecie? Na pewno warto wprowadzić do swojej codzienności nieco więcej ruchu. Ćwiczenia nie muszą być forsowne, by były efektywne. Nawet zwykły fitness spala kalorie, a większość osób będzie czerpać z niego dużą przyjemność.

Unknown source

 

1 Comment

 

Dodaj komentarz