Nowotwór prostaty to jedno z największych wyzwań, przed jakim staje współczesna medycyna. Lekarze muszą koncentrować się nie tylko na poszukiwaniu sposobów na ograniczenie jego szkodliwości, ale również na prowadzeniu kampanii uświadamiających mężczyznom skalę zagrożenia. Tak jedno, jak i drugie zadanie nie należy do takich, które realizuje się z łatwością, cieszy zatem każdy, nawet najmniejszy, sukces na tym polu.

Panowie, którzy często irytują się z powodu niefrasobliwości swoich partnerek zwlekających z wykonaniem mammografii, nierzadko miewają podobny problem. I oni boją się, że z ich zdrowiem nie dzieje się najlepiej, wyznają przy tym nieco zaskakującą zasadę, zgodnie z która problem, o którym się nie mówi znika szybciej niż ten, który staje się przedmiotem dyskusji. O tym, że wspomniana zasada może mieć niewesołe konsekwencje przekonuje się wielu ich kolegów, często można jednak odnieść wrażenie, że nawet ten argument nie jest szczególnie przekonujący.

Lekarze przestrzegają przed podobnym zachowaniem nie tylko dlatego, że na dłuższą metę jest ono niezwykle ryzykowne. Ich doświadczenia potwierdzają również, że przedmiot lęków kolejnych panów często nie zasługuje na aż takie zaangażowanie z ich strony. Owszem, zarówno konsekwencje przerostu gruczołu prostaty, jak i nowotworu mogą być poważne, o prawdziwym zagrożeniu można mówić jednak przede wszystkim wówczas, gdy choroba zostanie rozpoznana zbyt późno. Nie oznacza to oczywiście, że relatywnie wczesne wykrycie problemu z męskim zdrowiem nie będzie pociągało za sobą konieczności poddania się dość nieprzyjemnemu leczeniu, mężczyzna może mieć jednak pewność, że będzie ono stanowiło jedynie czasowe ograniczenie.

W dobie coraz powszechniejszego dostępu do wiarygodnych informacji, gdy na temat zagrożenia ze strony gruczołu prostaty powstał niejeden ciekawy artykuł, panowie powinni w szczególnie intensywny sposób walczyć ze swoimi obawami. Zarówno w sieci, jak i w prasie poradnikowej nie brakuje przecież informacji na temat badań, jakim należy się poddać i sposobów interpretacji ich wyników, każdy mężczyzna może więc przekonać się o tym, że troska o własne zdrowie nie należy do czynności wyjątkowo czasochłonnych bądź nieprzyjemnych.

Unknown source

 

Dodaj komentarz