Osoby w średnim wieku coraz lepiej radzą sobie nie tylko z zasadami gospodarki wolnorynkowej, ale również z rynkiem usług bankowych. Z roku na rok stają się coraz bardziej świadomymi partnerami dla różnego rodzaju instytucji finansowych, a w związku z tym trudno je oszukać. Pokolenie dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków przyznaje jednak, że zapoznanie się z zasadami ekonomii nie było dla niego łatwe, dzieciństwo i młodość osób w średnim wieku przypadało bowiem na czasy, w których zarówno konto oszczędnościowe, jak i bank komercyjne były określeniami niemal abstrakcyjnymi.

Dzisiejsza młodzież nie ma już tego rodzaju problemów, nie oznacza to jednak wcale, że rośnie nam pokolenie ekonomicznych ekspertów. Opanowanie zasad, jakie rządzą rynkiem wymaga czasu i treningu, warto zatem podejmować starania mające na celu nauczenie młodych ludzi oszczędzania, zarządzania pieniędzy i dokonywania trafnych wyborów. Pomóc mogą w tym specjalne konta osobiste i oszczędnościowe tworzone przez kolejne banki właśnie z myślą o nastolatkach.

Wybierając konto osobiste dla nastolatka warto zwrócić uwagę przede wszystkim na niski koszt jego prowadzenia. Dziecko nie może pochwalić się imponującymi dochodami, jeżeli więc konto będzie je narażało na niepotrzebne koszty, z pewnością nie doceni jego zalet. Wskazane jest również znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli młodemu człowiekowi nie tylko na gromadzenie pieniędzy, ale również na oszczędzanie. Nie musi być to konto wyjątkowo wysoko oprocentowane (choć coraz więcej banków oferuje konta oszczędnościowe z prawdziwego zdarzenia stworzone dla dzieci i młodzieży), ważne jednak, aby trzymanie na nim pieniędzy nie przypominało gromadzenia ich w „śwince-skarbonce”. Nawet jeśli zysk będzie symboliczny nastolatek zorientuje się, że oszczędzanie może nieść za sobą wymierne korzyści.

Nie zaszkodzi również, jeżeli osobiste konto bankowe nastolatka będzie w jakiś sposób powiązane z rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym jego rodziców. Nikt nie namawia tych ostatnich do kontrolowania każdego wydatku nastolatka i rozliczania go z najdrobniejszych nawet kwot, dobrze jest jednak mieć możliwość błyskawicznego zasilenia konta dziecka dodatkowymi pieniędzmi, gdy młodego człowieka czekają dodatkowe wydatki.

Konta oszczędnościowe i osobiste przygotowane z myślą o nastolatkach znajdują się w ofercie coraz większej grupy banków. Warto zainteresować się zatem tymi rozwiązaniami i mieć pewność, że nasze dzieci wyrosną na osoby świadome zasad, w oparciu o które funkcjonuje rynek finansowy.

Unknown source

 

Dodaj komentarz