W Internecie mamy dosłownie kilka sekund, aby przyciągnąć czytelnika, aby zachęcić go do zajrzenia na strony internetowe. Przyciąganie uwagi nie jest jednak jeszcze tak trudne, jak zachęcenie do przeczytania tego, zapoznania się z tym, co przygotowaliśmy. Niezależnie od tego, czy jest to przygotowany przez nas tekst promocyjny, czy nasz osobisty pogląd, artykuł, który napisaliśmy i chcielibyśmy ludziom przedstawić.

Tytuł strony internetowej

Niezwykle ważne są zatem tytuły tekstów z Internetu. Nie zapominajmy o tym, że tytuł często pojawia się na innych stronach, istnieje również na innych serwisach jakby oddzielnie od całego tekstu. Przykładowo, na społeczności internetowej umieścimy sam tytuł tekstu z linkiem do reszty, więc to właśnie tytuł ma przyciągnąć użytkowników.

Nie zawsze jednak przyciągający oznacza intrygujący i zagadkowy. Pamiętajmy o tym, że użytkownikowi Internetu zależy na oszczędności czasu, więc nie marnujmy go komuś na domyślanie się, o czym mamy zamiar pisać lub, co znajduje się na danej podstronie. Ludzie, którzy wchodzą na jakąś podstronę, czy stronę, spodziewając się po tytule określonej na niej treści, poczują się oszukani, gdy okaże się, że tytuł był tylko „wabikiem”, aby ściągnąć ludzi na serwis. Takie zabiegi z pewnością się nam nie opłacą.

Pisz rzeczowo i konkretnie

Pamiętajmy zatem o tym, aby strony internetowe miały odpowiednie tytuły, nagłówki, aby wszystkie podstrony były nazwane tak, by wiadomo było, co się na nich znajdzie. Tak więc tytuły mają być rzeczowe, konkretnie wskazywać, o czym jest treść, aby nie marnować czasu internautów. Oczywiście w zależności od tego, jaki tak naprawdę jest nasz serwis, jakie są jego cele, jakie funkcje pełni, takie też będą jego treści i tytuły.

Przykładowo, jeżeli nasz portal poświęcony jest zjawiskom nadprzyrodzonym i paranormalnym, tytuły mogą być intrygujące i tajemnicze. Nie musimy od razu tłumaczyć, o czym będzie tekst, a jedynie naprowadzić czytelnika. Jeżeli nasza strona internetowa jest poświęcona wiadomościom politycznym, gospodarczym, itp., a tematy na niej poruszane są jak najbardziej „serio”, lepiej stawiać na rzeczowość i konkretnie, czyli w skrócie, powiedzieć czytelnikom, o czym przeczytają w tekście zamieszczonym przez nas.

Pisz interesująco na swoich stronach

Ma być interesująco w obu przypadkach, już tytułem mamy przyciągnąć czytelników. Jednak zawsze pamiętajmy o tym, że przyciągnięcie uwagi to jedno, trudniejsze jest jej utrzymanie. Sukcesem będzie jeżeli czytelnik otworzy tekst i nie będzie nim rozczarowany. Nie wystarczy jeśli wyłącznie za sprawą tych kilkudziesięciu znaków tytułowych ludzie będą klikać w nasze strony internetowe.

W czasach, kiedy Internet jest nie tylko miejscem, gdzie możemy zdobyć informacje, poszerzyć swoją wiedzę z wielu dziedzin, jesteśmy coraz ostrożniejsi w doborze serwisów, na które wchodzimy. Na „pierwszy rzut oka” trudno rozróżnić, co jest zwykłą informacją, a co przekazem reklamowym, który ma nas ściągnąć na witrynę, a następnie naciągnąć na wydanie pieniędzy. Między innymi w związku z ogromną ilością takich właśnie prób oszukania nas (co innego mówi tytuł, co innego znajduje się na stronie), ostrożniej dobieramy strony internetowe.

Unknown source

 

Dodaj komentarz