Promesa kredytowa oznacza przyrzeczenie banku, że kredyt, o jaki się ubiega wnioskodawca, zostanie w późniejszym terminie przyznany. Wydaje się, że jest to wystarczające, by przyszły kredytobiorca spał spokojnie, nie martwiąc się o gotówkę na zakup nieruchomości czy inny cel swojej inwestycji.

W praktyce jednak okazuje się, że nie każda instytucja finansowa podchodzi do tego tak, jakbyśmy się spodziewali, a wszystko jest uzależnione od zapisów w dokumencie promesy, warunków której zwykle nie czytamy zbyt uważnie. Szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych sprawa jest poważna, w końcu chodzi tutaj o duże zobowiązanie finansowe. Budując dom lub kupując mieszkanie musimy mieć pewność, że obiecany kredyt otrzymamy, inaczej może się okazać, że wycofanie się z umowy nabycia nieruchomości pociągnie za sobą wysokie koszty. Banki często proponują promesę kredytową, która jest dokumentem odpłatnym, zwykle jej koszt to nawet kilkaset złotych.

Czy w takim razie warto zabiegać o taki dokument? Odpowiedź nie jest tutaj prosta, wszystko zależy od indywidualnych umów związanych z nabyciem nieruchomości, wewnętrznych regulaminów banków komercyjnych oraz naszej zdolności kredytowej. Z reguły przy zakupie mieszkania podpisuje się umowę z właścicielem nieruchomości czy deweloperem dużo wcześniej, zanim ostatecznie dopełnimy formalności. Wiąże się to z kosztami, zaliczką, która przepada, gdy zrezygnujemy z zakupu. A w sytuacji, gdy promesa kredytowa nie zostanie zrealizowana, czyli bank odstąpi od przyznania kredytu, niedoszły nabywca z reguły musi zrezygnować ze swojej inwestycji. Podpisując więc umowę przedwstępną związaną z zakupem nieruchomości chcemy mieć całkowitą pewność, że bank nie wycofa się z obietnicy przyznania nam kredytu hipotecznego.

Warto przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy z bankiem o promesie kredytowej zaznajomić się bliżej z tymi zagadnieniami, by wiedzieć, czego można się spodziewać i czego należy przede wszystkim żądać od instytucji finansowej. Dobrze sporządzona umowa z bankiem zabezpieczy nas przed ewentualnością nieprzyznania kredytu, o czym możemy szczegółowo poczytać na stronach witryn finansowych poświęconych domowym finansom, polecamy na przykład bankbroker, wszystko o kredytach i innych ofertach banków komercyjnych.

Unknown source

 

Dodaj komentarz