Niemal każdy z nas staje przed faktem, że przydałoby się już własne mieszkanie czy dom, co zwykle wiąże się z decyzją zapożyczenia się w instytucji finansowej. Kupowanie lub budowa nieruchomości jest wydatkiem zwykle przekraczającym możliwości finansowe większości osób, natomiast korzystny kredyt hipoteczny zazwyczaj znajduje się już w naszym zasięgu. Warto jednak znaleźć jak najbardziej korzystną ofertę kredytowania, czyli o niskim oprocentowaniu i stosunkowo niewielu dodatkowych kosztach.

 

Żeby się zorientować, jak mogą wyglądać nasze raty, można skorzystać z dostępnych w internecie narzędzi finansowych, które pomogą obliczyć wysokość raty miesięcznej, upewnić się, czy posiadamy wymaganą zdolność kredytową i wyliczyć całkowity koszt naszego kredytu hipotecznego. Trzeba przy tym pamiętać, że kredyt na mieszkanie jest kredytem nie tylko na długie lata, ale i o dużej wysokości, więc stosunkowo niewielkie różnice w oprocentowaniu wyraźnie wpływają na wysokość raty, jaką nam przyjdzie spłacać co miesiąc. Natomiast na samo oprocentowanie poza przyjętym ogólnie kosztem związanym ze stopami procentowymi duży wpływ ma również kwota kredytu, fakt, czy będzie to kredyt z tak zwanym wkładem własnym oraz wartość nieruchomości, na którą ustanowimy hipotekę dla banku.

 

Żeby skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych wystarczy wpisać kwotę kredytu, na jaka liczymy, okres kredytowania oraz wysokość oprocentowania przyjęta przez bank. Aplikacja przeprowadzi symulację, która pozwoli się upewnić, czy stać nas na taki kredyt, czyli czy wysokość raty nie przekroczy zaplanowanego na nią budżetu domowego. Trzeba także pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny bierzemy na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, podczas których wiele może się zdarzyć, nie zawsze korzystnie dla naszych finansów. Dlatego ważne jest, by wybrać odpowiednią ofertę, dającą możliwość na przykład przewalutowania lub refinansowania kredytu hipotecznego.

Unknown source

 

1 Comment

 

Dodaj komentarz