Obiekty UNESCO w Bułgarii

Wiele osób wybierających się na urlop do Bułgarii podejmuje decyzje o wyjeździe ze względu na fakt, iż kraj ten leży nad Morzem Czarnym, posiada klimat zapewniający w okresie od czerwca do września wspaniałą pogodę, a liczba plaż i ich jakość zadowoli najbardziej wybrednych amatorów kąpieli słonecznych. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że Bułgaria to także dzika przyroda i bogactwo zabytków architektury i sztuki. W Bułgarii znajduje się 9 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z czego 2 są obiektami przyrodniczymi, a 7 należy do kulturowych.

Dodatkowym atutem są ciekawe oferty noclegowe, tak liczne pod hasłem Bułgaria wczasy, że może zakręcić się w głowie. Rozbudowana infrastruktura turystyczna zapewniająca multum atrakcji podnosi atrakcyjność tego rejonu Europy.

Narodowy Park Pirin leży w górnych partiach północnego Pirinu. Obejmuje obszar, który charakteryzuje się specyficzną rzeźbą terenu- jest tu 180 jezior polodowcowych, a także występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Drugi, z przyrodniczych obiektów, to rezerwat przyrody Jezioro Srebyrna i jego okolice. Znany ze względu na występowanie 179 gatunków ptaków, jest rajem dla ornitologów.

Grobowiec w Swesztari datowany jest na IV-III wiek p.n.e. i był miejscem pochówku trackiego wodza i jego żony. Z tego samego okresu pochodzi grobowiec zlokalizowany w okolicach Kazanlyku, który jest jedynym zachowanym w całości zabytkiem kultury helleńskiej. Najsłynniejszym zabytkiem Bułgarii jest Stare Miasto Nessebaru- jedno z najstarszych miast w Europie. Historyczny i architektoniczny rezerwat z bezcennymi zabytkami z różnych okresów, będący spadkobiercą antycznej osady trackiej. Zabytkami antycznymi o takim znaczeniu i wartości może pochwalić się Grecja, Kreta czy Rzym.

Bardzo ciekawymi zabytkami są skalne cerkwie w Iwanowie, które zasłynęły dzięki XIII-wiecznym freskom, stanowiącym przykład bułgarskiej sztuki średniowiecznej. Najstarsze jaskinie wraz z siedmioma cerkwiami tworzą pierwotny zespół monastyru Archanioła Michała.

Kolejny imponujący budynek sakralny to cerkiew Bojana położona w Sofii, w której znajdują się unikatowe malowidła uważane za jedno z największych arcydzieł średniowiecznego malarstwa w Europie.

Kolejnym, średniowiecznym obiektem jest Jeździec z Madary- monumentalna, kamienna płaskorzeźba wykuta w skale, przedstawiająca jeźdźca oraz biegnącego za nim psa. Jej wysokość to 23 metry.

Ostatni zabytek bułgarski znajdujący się na liście UNESCO to Rylski Monastyr, założony w XIV wiek przez pustelnika. Współczesna forma monastyru pochodzi z XIX wieku, kiedy to wybudowano ogromny kompleks klasztorny wkomponowany w otoczenie. Monastyr leży na wysokości 1100 m n.p.m. w górach Riła.

Miejsca przedstawione powyżej, w wielkim skrócie, to garstka w porównaniu z tym, co można zobaczyć w Bułgarii. Zaliczane do tych najważniejszych i najpiękniejszych, wymagających wyjątkowej ochrony świadczą o tym jak niezwykłym krajem jest Bułgaria.