Węgorzewo położone jest na granicy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy. To niewielkie miasteczko, które liczy zaledwie ok 12 tysięcy mieszkańców, nosi miano „Bramy Mazur”, gdyż większość żeglarzy właśnie stąd rozpoczyna swój rejs po mazurskich jeziorach.

Na południe od miasta rozciąga się jedno z największych, polskich jezior- Mamry. Mamry połączone są z miastem Kanałem Węgorzewskim, nad którym znajduje się port z możliwością czarteru jachtów, tawerną i rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Węgorzewo i Mamry to cel wielu turystów, zatem nie dziwi, iż tak wiele ogłoszeń oferujących noclegi na Mazurach dotyczy właśnie tego regionu.

Miasto jest niezwykle atrakcyjne nie tylko dla żeglarzy. Od 1991 roku w Węgorzewie, w pierwszych dniach lipca odbywa się jeden z największych festiwali rockowych w kraju. W pierwszy weekend sierpnia natomiast mają miejsce ciekawe koncerty folklorystyczne i kiermasze rękodzieła w ramach Międzynarodowego Jarmarku Folkloru.

Warto odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej oraz przylegający do niego Park Etnograficzny, który może pochwalić się wspaniałą ekspozycją zabytków budownictwa ludowego z końca XIX wieku. Muzeum prowadzi także pracownię garncarską.

Historia Węgorzewa sięga czasów, kiedy to tereny te były zamieszkiwane przez pruskie plemię Galindów, które zostało podbite w XIV wieku przez Krzyżaków. Pod koniec XIV stulecia Krzyżacy wznieśli zamek, który ostał się do dnia dzisiejszego. Obecny kształt budynków zamkowych oparty jest wprawdzie na średniowiecznym planie, ale z oryginalnego założenia ocalała jedynie brama wjazdowa i wieżyczka pełniąca funkcję klatki schodowej.

Ciekawym zabytkiem jest kościół pw. śś. Piotra i Pawła. Kościół został zbudowany na początku XVII wieku. Poddawany był wielu zmianom, a zwłaszcza wieża świątyni. W kościele znajdują się najstarsze na Mazurach barokowe organy z 1648 roku.

W mieście zachowały się także liczne dziewiętnastowieczne kamieniczki i domy.

Unknown source

 

Dodaj komentarz