Decydując się na wyjazd do jednego z ciepłych i wilgotnych krajów pozaeuropejskich warto bliżej przyjrzeć się tematyce występujących na takich terenach chorób tropikalnych. W krajach o takim klimacie panują bowiem odpowiednie warunki, które umożliwiają rozwój oraz przeżycie drobnoustrojów, które wywołują bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia człowieka choroby tropikalne.

Wśród chorób tropikalnych uwagę zwraca z pewnością cholera. Można się nią zarazić podczas wyjazdów do krajów, które położone są w południowo – zachodniej części Azji. Choroba ta wywoływana jest przez przecinkowiec cholery w typie EL Tor. Cholerą pacjenci najczęściej zarażają się drogą pokarmową.

Bardzo częstym źródłem zakażenia jest wypicie skażonej drobnoustrojami wody. Kiedy bakterie dostają się do organizmy w niezwykle szybkim tempie zaczynają się namnażać. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilkunastu godzinach. Zazwyczaj pojawiają się nie później jak pięć dni od zakażenia. Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu się bakteriami wywołującymi cholerę to bardzo silna biegunka oraz intensywne wymioty.

Biegunki są tak silne i częste, że w niezwykle krótkim czasie doprowadzają do zagrażającego życiu człowieka odwodnienia oraz wyniszczenia całego organizmu. Osoby, u których stwierdzi się cholerę muszą zostać poddane całkowitej izolacji. Zapobiega to dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Podczas choroby pacjenci wymagają bardzo intensywnego nawadniania za pomocą wlewów dożylnych jakimi są kroplówki.

Również tą drogą podaje się antybiotyki. Doustne podanie leków wykluczają biegunka oraz wymioty. Zarażeniu się cholerą można bardzo łatwo zapobiec. Przede wszystkim wyjeżdżając należy pamiętać o tym aby spożywać wodę jedynie z pewnych źródeł. Nie wolno sięgać także po niemyte warzywa oraz owoce. Czynnikiem, który zapobiega zakażeniu się cholerą jest także częste mycie rąk. Jeśli wyjazd do krajów, w których występuje cholera planujemy wcześniej warto skorzystać z doustnej szczepionki, które cechuje się wysokim stopniem skuteczności.

Unknown source

 

Dodaj komentarz