Kratki ściekowe w domach mieszkalnych stosuje się zarówno w łazienkach jak i w pralniach, suszarniach, garażach czy w piwnicach. Muszą one spełniać określone wymagania estetyczne i dotyczące ich wytrzymałości. W łazienkach kratki ściekowe mają stanowić dekorację pomieszczenia. Ważny jest oczywiście fakt, że umożliwiają niestosowanie brodzika, ale w swoich wymogach klienci idą dalej. Oczekują estetyki i designe’u.

Materiały odwodnień punktowych stosowanych w domach to zarówno tworzywo sztuczne jak i stal nierdzewna. Szczególnie duże możliwości dekoracyjne daje ruszt wykonany ze stali nierdzewnej. Może być zarówno perforowany w dekoracyjny wzór jak i pozostawiony do zabudowy płytką, czy innym materiałem, z którego ma zostać wykonana podłoga. W ruszcie może znajdować się także bezpieczne szkło. Tak szerokie możliwości dekoracyjne wynikają z tego, że producenci nie muszą przejmować się zapewnieniem wysokiej klasy obciążenia. W domach mieszkalnych, a tym bardziej w łazienkach z powodzeniem wystarczy klasa A15 lub B125, czyli taka, która zapewnia brak odkształceń samego rusztu oraz reszty wpustu pod naciskiem ludzkiego ciała.

Z kolei kratka ściekowa przydatna w takich pomieszczeniach jak piwnica czy garaż jest potrzebna wtedy, gdy na posadzkach pojawi się woda. Może tak się zdarzyć w przypadku awarii i pęknięcia rury w piwnicy lub wtedy, gdy do garażu dostanie się woda z podwórka. Wymagana klasa obciążeń kratek w przypadku tego rodzaju pomieszczeń to raczej B125, zwłaszcza, jeśli pomieszczenia w obrębie piwnicy zagospodarowano na warsztat lub magazyn.

Kratki ściekowe do hoteli oraz Spa&Wellness

Spektrum miejsc, w których występują kratki ściekowe jest naprawdę szerokie. To nie tylko domy i obiekty użyteczności publicznej, ale także hotele oraz centra Spa&Wellness.

W hotelach i centrach odnowy biologicznej ważne jest zarówno szybkie odprowadzenie wody jak i estetyka. Kratka ściekowa, którą można zastosować powinna więc charakteryzować się nie tylko wytrzymałością i dobrą przepustowością ale także ładnym wzornictwem. W hotelach wpusty muszą zostać zastosowane w kuchniach, łazienkach oraz w pomieszczeniach technicznych. W centrach Spa&Wellness miejscem ich stosowania są gabinety zabiegowe oraz sauny i baseny. Wszędzie tam, gdzie sięga wzrok klienta liczy się wysoka estetyka. Wiadomo, że powodzenie tego typu miejsc w znacznym stopniu zależy od jakości wystroju wnętrz i wyposażenia oraz nowoczesności zastosowanych rozwiązań. Dlatego w łazienkach i pomieszczeniach, w których wykonywane są zabiegi relaksujące należy zadbać o to, by klient zetknął się z pięknem i estetyką. Jeśli chodzi o odwodnienie liniowe można je albo uczynić niemal niewidocznym, albo wręcz przeciwnie – wyeksponować. Obydwa rozwiązania są odpowiednie i obydwa są możliwe.

Efekt maskujący uzyska się stosując odwodnienia do zabudowy płytką, dzięki czemu w powierzchni posadzki będzie widoczna jedynie szczelina, do której wpada zużyta woda, a jeśli chcemy uzyskać efekt dekoracyjny wystarczy dobrać odpowiedni ruszt nierdzewny do charakteru pomieszczenia i jego wystroju lub zastosować ruszt z pokrywą wypełnioną szkłem bezpiecznym. 

Unknown source

 

Dodaj komentarz