Włączanie grzejników w naszych domach wiąże się z wielką zmianą poziomu wilgotności w ocieplanych pomieszczeniach. Oddziałuje to ujemnie na nasz ustrój, a głównie błony śluzowe dróg oddechowych. Ich wysuszenie rodzi dość częste zakażenia gardła, chrypkę, uporczywy kaszel. Za mała wilgotność może też prowadzić do zawrotów i bólów głowy, a także ogólnie do kiepskiego samopoczucia. Aby zapobiec takim dolegliwościom należy zadbać o to, żeby powietrze utrzymywało swą wilgotność na akuratnym poziomie. Idealnym ku temu rozwiązaniem są nawilżacze powietrza.

Jak funkcjonuje nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza przez rozpryskiwanie cząsteczek wody w postaci pary oddziałuje zbawiennie na stan wilgotności w domu. Warto pamiętać, iż każdy nawilżacz powietrza ma zawężony zasięg. Nie można zatem dzięki jednemu aparatowi podnieść wilgotność jednocześnie w całym domu. Ogólnie uznano, iż pomieszczenie o powierzchni 50m2 potrzebuje przyrządu o wydajności 6. litrów na dobę. Z tej przyczyny, nim nabędziemy nawilżacz powietrza, trzeba zapoznać się z jego funkcjami i dobrać urządzenie odpowiadające naszym wymaganiom.

Jakie są rodzaje tego typu przyrządów?
Dzisiaj można nabyć 3 modele nawilżaczy powietrza: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich ma swe negatywy i pozytywy, dlatego też warto o nich wiedzieć przed zakupem. Przykładowo, nawilżacz ultradźwiękowy nie jest polecany osobom posiadającym zwierzęta, gdyż są one uczulone na ultradźwięki. Zaś nawilżacz parowy nie powinien być wykorzystywany w pomieszczeniu, w jakim mieszka niemowlę, gdyż wydobywa się z niego gorąca para. Należy zatem poczytać nieco na ten temat, by wybrać najlepsze dla nas urządzenie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz