Smakowanie wina – jak robić to dobrze? Porady dla początkujących

Dla wielu osób wybór odpowiedniego wina, a także jego smakowanie jest czarną magią. Jeżeli chcesz zagłębić się w tym temacie i zależy Ci na rzetelnej wiedzy – przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim kilka porad dla osób poczatkujących, które dopiero wchodzą w świat win.

W Polsce cyklicznie organizowane są kursy i szkolenia, które pozwalają na zgłębienie tajników smakowania i degustacji win. Są to propozycje zarówno dla amatorów, jak i smakoszy, którzy już od dłuższego czasu nie wyobrażają sobie obiadu, czy też kolacji bez odpowiedniej lampki wina, a już w szczególności w weekend. Poznaj praktyczne porady, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w winiarskim świecie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy wina takie jak Veuve Clicquot, Cava Semi Seco, Vinho Alvarinho, czy też Gruner Veltliner są warte zakupu!

Korek czy nakrętka?

Obecnie panuje powszechne przekonanie, które mówi o tym, że wina, które są zamykane metalową nakrętką wyróżniają się gorszą jakością. Okazuje się, że jest to popularny mit. Za korkiem przemawia głównie tradycja, a sama nakrętka jest doskonałym sposobem na zagwarantowanie trunkowi odpowiednich warunków. Chroni ona bowiem przed utratą zapachu oraz aromatu. Właśnie dlatego, jeżeli w sklepie spotkasz wina z korkiem i tradycyjną nakrętką – nie skreślaj tego drugiego już na starcie.

Czy wgłębienie w dnie ma znaczenie?

Panuje powszechny mit, który mówi o tym, że butelki z większym wgłębieniem w dnie przechowują trunek lepszej jakości. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że nie. Było to niegdyś praktykowane, ponieważ butelki były produkowane z cieńszego szkła. Ponadto w transporcie często odpadało od nich płaskie dno, co powodowało ogromne straty. Właśnie dlatego idealnym rozwiązaniem na ten problem były butelki z głębokim dnem. Obecnie nie warto się tym sugerować podczas robienia zakupów.

Czy wiek wina ma znaczenie?

Wiele win, które obecnie są produkowane, nadaje się do spożycia jedynie w ciągu kilku lat od zabutelkowania. Później tracą one swoje walory smakowe. Jeżeli zależy Ci na tym, aby kupić wino, które będzie u Ciebie leżakowało przez kilkanaście lat – koniecznie poradź się w tym celu specjalisty. Ponadto w takim przypadku musisz również posiadać odpowiednie warunki do przechowywania takiej butelki.

Słodkie, wytrawne, a może półsłodkie…? Czy to ma znaczenie?

Wiele osób obecnie otwarcie mówi o tym, że nie lubi, na przykład win słodkich. Okazuje się jednak, że ta sztywna klasyfikacja tak naprawdę nie powinna być w ten sposób interpretowana. Jest to bowiem podział, który opiera się na jednym parametrze, a mianowicie na ilości cukru w trunku. W końcu w smakowaniu wina znaczenie ma wiele czynników. Veuve Clicquot, Cava Semi Seco, Vinho Alvarinho, czy też Gruner Veltliner przede wszystkim mają być odpowiednio dobrane do konkretnego posiłku i pory dnia. W zależności od tego, co jemy, ich smak może się zmieniać. Właśnie dlatego nie powinieneś przywiązywać się do konkretnego rodzaju wina. Lepszym pomysłem jest postawienie na kosztowanie nowych smaków.

Co z kolorem wina? To kolejna kwestia, wokół której pojawiło się wiele mitów. Niektórzy sądzą, że białe wina są produkowane z jasnych winogron, a czerwone z ciemnych. Nie jest to prawdą, ponieważ sok z winogron jest po prostu bezbarwny. Jak zatem uzyskiwany jest kolor wina? Czerwona barwa powstaje na skutek maceracji, która odbywa się poprzez fermentowanie skórek winogron razem z sokiem. To oznacza, że czerwone wino powstaje jedynie z winogron o czerwonej barwie, z kolei białe może być wyprodukowane zarówno z białych, jak i ciemnych. A jeżeli poszukujesz miejsca, w którym możesz kupić wysokiej jakości trunki – koniecznie odwiedź sklep internetowy wina.pl, gdzie czeka na Ciebie bardzo wiele propozycji w korzystnych cenach.