Zamyślana lub nie planowana ciąża to czas nadzwyczajny, dla obojga rodziców. Układ przyszłej matki przechodzi ciąg przeistoczeń, początkowo powiązanych z przyjęciem embrionu, w następnej kolejności z żywieniem kształtującego się nienarodzonego jeszcze dziecka, po przemiany powiązane z przygotowaniem układu do porodu. W okresie tym przyszła matka, dla dobra dziecka, musi przestrzegać całą serię reguł i często pod każdym względem odmienić swoje przyzwyczajenia.

Jednakże w najwyższym stopniu swoiste zmiany przebiegają w systemie powstającej istoty. Od powstania nowego życia, tydzień po tygodniu, jego wielkość, liczebność komórek czy stopień wykształcenia organów będzie się istotnie zmieniać. Z grupy niewielkiej liczby komórek docierających do komórki jajowej od razu po zapłodnieniu, po mniej więcej 37 tygodniach powstanie doskonale uformowana istota żywa.

Ten fascynujący przebieg trzeba tydzień po tygodniu notować w karcie ciąży. O tym, jakie informacje właściwie w tej karcie zanowtować zawiadomi Cię Twój ginekolog. Pamiętaj jednak o jej skrupulatnym wypełnianiu. Umożliwi to monitorowanie przebiegu ciąży tydzień po tygodniu.

Wiele osób nie wie, że tygodnie ciąży zlicza się jeszcze przed połączeniem komórek rozrodczych. 1-szy i 2-gi tydzień ciąży to właściwie przygotowywanie systemu do owulacji. Zapłodnienie przebiega nie wcześniej niż w trzecim tygodniu. Trzeci tydzień ciąży to de facto okres kiedy dochodzi do powstania nowego istnienia. Już w czwartym tygodniu ciąży zarejestrujesz początkowe wyrazy ciąży. Czwarty tydzień ciąży to czas gdy embrion rozpoczyna kształtowanie się. 10 tydzień ciąży to zaś okres gdy kończy się formowanie wszystkich narządów. Zakończeniem wielomiesięcznej gehenny oraz mordęgi całej ciąży są narodziny dziecka i początkowe godziny spędzone twarzą w twarz z dzieckiem. Poród wytyczany jest na 40 tydzień ciąży.

Unknown source

 

Dodaj komentarz