Awaria samochodu, stłuczka bądź wypadek może przytrafić się każdemu. Na ogół w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli sytuacja miała miejsce na drodze należy niezwłocznie usunąć pojazd, aby nie utrudniać ruchu. Zdarzają się sytuacje, kiedy usterka jest na tyle poważna, że nie można jej naprawić na miejscu, a wtedy mamy kilka wyjść. Pierwszym z nich jest holowanie samochodu za pomocą liny. Z tej opcji skorzystać możemy tylko w sytuacji kiedy samochód spełnia określone przepisami warunki. Samochód musi posiadać sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz pełne oświetlenie.

Ważne jest również, żeby samochód umożliwiał swobodne wejście

Znaczne uszkodzenie czy wgniecenie drzwi pojazdu nie pozwala na odholowanie go za pomocą linki. To jednak nie wszystko, aktualne przepisy przejrzyście określają jakich pojazdów nie można holować. Samochody z automatyczną skrzynią biegów, elektryczne, hybrydowe czy w sytuacji kiedy awaria miała miejsce na autostradzie nie mogą zostać sprowadzone za pomocą linki. Kolejnym prostszym, a zarazem bardziej kosztownym wyjściem jest laweta. Tutaj z pomocą przychodzi pomoc drogowa. Na rynku jest ich mnóstwo, a usługa rozliczana jest na ogół jako stawka za kilometr. Pamiętać należy jednakże, że cena ta zależy od wielu czynników, a na jej zwiększenie może wpłynąć miejsce, czas czy dodatkowe okoliczności takie jak wyciąganie pojazdu z rowu. Przed wezwaniem pomocy drogowej należałoby jednak skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, w której kupiłeś OC bądź OC oraz AC. Możliwe, ze wraz z polisą otrzymałeś dodatkowe ubezpieczenie assistance. Pakiet takiego ubezpieczenia pokrywa koszty związane z przetransportowaniem samochodu oraz koszty auta zastępczego otrzymanego na czas naprawy uszkodzonego samochodu.

Jakie jeszcze usługi może zapewnić ubezpieczenie assistance?

Usprawnienie auta na miejscu, dowóz paliwa, transport podróżujących do miejsca docelowego, odbiór pojazdu po naprawie czy zastępczego kierowcę. Warto pamiętać jednak, że wielu usterkom można zapobiec. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed dłuższą podróżą to konieczność. Zweryfikowanie stanu podstawowych elementów zwiększa pewność, że podróż odbędzie się bez przykrych niespodzianek, a my dotrzemy na miejsce o czasie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz