Czy stres towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie. Stres jest czynnikiem zgubnym, jak z nim współistnieć, kiedy narasta w nas. Czym wogóle jest ten cały stres, jak go określać i czy na wszystkich oddziałuje w taki sam sposób?

Potrafimy opisać nasze wrażenia, kiedy stres pojawia się lecz uchwycić go w ramach definicji nie jest już takie łatwe. Zrobił to R.S. Lazarus jako profesor psychologii zdefiniował, że „Stres to typ relacji między wymaganiami środowiska a szansami osoby do sprostania im bez zbędnych kosztów”. W tej definicji powinno skierować uwagę na to, że problem ze stresem polega na tym, że zmusza nasz organizm do zapłaty kosztów jak np. większy wysiłek, ogromna ilość nerwów, podłe samopoczucie.
Aktywność stresu może być spowodowana przez różne reakcje jak:

1) obiektywne czynniki typu, które stresują wszystkich jak zgiełk, rozstanie się długo letnią partnerką, posada, wypadek bliskiej osoby

2) subiektywne czynniki są powiązane z indywidualną osobowością i to jak spostrzega swoje otoczenie lub konkretnej sytuacji (np. u jednych ludzi stres powstaje przy prezentacją przed publikom, a innego wariantu charaktery będą takie chwile ubóstwiać)

 

Czy występują różne rodzaje stresu?

Według badań psychologów określamy dystres (stres negatywny, niszczący) oraz eustres (stres o pozytywnych stymulantach).

Często nie pamięta się, że przy dodatnich reakcjach również odczuwamy stres (np. prośba podwyżki, moment porodu, wymagające obowiązki w pracy). Egzystencja osierocona z pozytywnych i złych bodźców z całą pewnością nie była by tak ekscytująca i motywująca do dalszego życia. W okolicznościach wyjątkowych stres – nieznaczącej dawce – potrafi pobudzać do działania. Np. terminy egzaminu.
Stres długoterminowy jest najbardziej niebezpieczny. Może stwarzać pozory, że stres, który jest krótko trwały lecz przez dłuższy przekrój czasu jesteśmy na niego narażeni – jest o wiele więcej szkodliwy aniżeli jednorazowy mocny stres.

 

Jak walczyć ze stresem?

Podstawową myślą na poradzenie sobie ze stresem jest odpowiednie nastawienie. Należy się skupić na pozytywnych sprawach, które nas spotykają.

Drugą ścieżką doradzania sobie ze stresem jest odmiana naszej percepcji, czyli tego, jak wygląda konkretna sprawa w naszych oczach. Np. oryginalne zlecenie w firmie, może być życiowym doświadczeniem, jeśli uznamy je jako coś, co nas rozkręci zawodowo, pozwoli ujrzeć nowe, interesujące aspekty obejmującego nas żywota, do tej pory nie dostrzegalne.
Przy sprawach stresogennych pomocne wydaje się być racjonalne podejście i kompetentna analiza, tego co nas irytuje. Jeżeli na spokojnie przyglądniemy się objawom, które rodzą w nas stres, to okażą się tuzinkowe i jowialne.
W radzeniu sobie ze stresem użyteczne okaże analiza eksperta, kiedy dobry psycholog warszawa przyjrzy się podłożu na którym powstał stres, to wyciągnie wnioski i pokaże nam słuszny trend. Przecież wielu wspaniałych sportsmenów korzysta z podpory psychologa np. Robert Kubica – mistrz kierownicy.
Stres straci sens, kiedy nauczymy się lepszego zarządzania sobą w czasie. Jeśli skupimy się na istotnych sprawach, a odłożymy pierdółki, to uda nam się wyeliminować sporą dawkę negatywnego stresu.

Co by nie napisał, to stres będzie się pojawiał, lecz można go zredukować lub limitować, jeśli będziemy dbać o należytą formę psycho-fizyczną. Zamiast stosować sobie środki, warto postawić na czynny odpoczynek, który robi w nas optymizm i gotowość do wyzwań, a stres odtrąca w ciemne zakamarki osobowości.

Unknown source