Bardzo często można spotkać w sklepach, zarówno w hipermarketach jak i w małych osiedlowych sklepikach a także w gabinetach medycznych i w szkołach kontenery na plastikowe nakrętki z butelek. Wielu z pewnością zastanawia się po co się je zbiera.

Otóż kilogram takich nakrętek przekazanych do recyklingu to ok. 70 gr, które są następnie powierzane na najczęściej cele charytatywne. Początkowo w Polsce odbywała się akcja społeczna, która za odpowiednią ilość nazbieranych nakrętek fundowała dzieciom wózki inwalidzkie. W momencie gdy ta akcja odniosła duży sukces zaczęto gromadzić nakrętki na różne plany jak np. chemioterapie, wspomniane już wózki inwalidzkie czy protezy kończyn.
Dzięki temu dzieci jak i często dorośli zdobywają ogromną szansę na lepsze i przede wszystkim normalne życie. Często wyrzucając butelkę po jakimś napoju, soku, mleku nie zwracamy czujności ile taka nakrętka może dobrego wyrządzić. Naturalnie tych nakrętek trzeba miliony, jednak gdyby każdy rozpoczął je zbierać to wówczas zdołalibyśmy pomóc tym, którzy tej pomocy żądają najbardziej. Wystarczy wyobrazić sobie tylko ile radości zrobi dziecku rehabilitacja czy rozmaite protezy nóg, ramion, rąk, które pomogą im wieść takie samo życie jak my. Nie tylko chorzy korzystają na tej akcji lecz również nasze środowisko. Te nakrętki są poddawane recyklingowi, a następnie po przetopieniu wytwarza się nowe nakrętki i różne inne rzeczy z tworzywa sztucznego. Oddzielanie nakrętek od butelek jest wskazane zatem nie tylko ze względu na usługę wymagającym, lecz również ze względu na ekologię. Jak widać akcja jest prosta a zasady są generalnie znane. Gromadzenie uczciwie mówiąc śmieci nie jest być może zachęcające jednak zbieranie dla potrzebujących na wózki, protezy, leczenia jak najbardziej.

Unknown source