Zawirowania w energetyce

Najbliższy rok może być bardzo ciekawy dla polskiej energetyki. Z jednej strony ma zostać zatwierdzona nowa ustawa, a właściwie pakiet ustaw wspierających odnawialne źródła energii. Nowe regulacje mają promować i wspierać inwestycje w energetykę opartą o ekologiczne technologie. Szczególne preferencyjne warunki mają być stosowane dla niewielkich inwestycji dzięki czemu będzie się opłacało budować np. przydomowe instalacje fotowoltaiczne o niewielkiej mocy. Ma to na celu zmianę struktury generowanej w Polsce energii zwiększając udział zielonej energii.

Z drugiej strony infrastruktura krajowej sieci energetycznej wymaga sporych remontów. Jej zużycie i przestarzałe technologie mogą nie nadążyć za zmianami rynku energii i zwiększeniem ilości niewielkich dostawców oddających nadwyżki generowanej energii do sieci. Już dziś daje o sobie znać słabość sieci energetycznych podczas trudnych warunków pogodowych. Praktycznie co roku dochodzi do dużych awarii linii energetycznych spowodowanych oblodzeniami lub wichurami. Aby poprawić sytuacje i zwiększyć odporność systemu energetyka stoi przed koniecznością modernizacji i rozbudowy. Szykują się więc spore inwestycje.

Jednak rynek energii zostaje także dotknięty efektami kryzysu oraz proekologicznej polityki propagującej zmniejszanie zużycia energii. W efekcie systematycznie spada zużycie energii. Spowodowało to dosyć znaczne spadki cen energii na rynku i w efekcie sporo elektrowni staje się nierentownych i ponosi poważne straty. Znacznie spadły także ceny certyfikatów energetycznych przez co nieopłacalna staje się również produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Za to nadal bardziej opłacalna staje się produkcja energii z węgla nawet przy konieczności płacenia kar za szkodliwe emisje.