Choroba alkoholowa bądź też uzależnienie od środków odurzających to nie jedynie problem osoby uzależnionej, ale również osób z najbliższego otoczenia. Bardzo często rodzina i znajomi dowiadują się o sytuacji gdy uzależnienie jest na zaawansowanym poziomie. Poszukując dobrego ośrodka, który specjalizuje się w leczeniu różnego rodzaju uzależnień wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. W jej okno należy wpisać krótkie, ale odpowiednio skonstruowane hasło, na przykład odwyk Szczecin, leczenie uzależnień Szczecin bądź pomoc w uzależnieniu Szczecin.

Jak znaleźć ośrodek?

W wynikach pojawią się adresy ośrodków, zakładów zamkniętych i gabinetów terapeutycznych. Na stronach wielu placówek znaleźć można szczegółowe informacje, między innymi dane kontaktowe, wnioski do pobrania i instrukcje, jak postępować z osobą uzależnioną. W nielicznych przypadkach wystarczające jest uczęszczanie na regularne sesje terapeutyczne do psychologa. Niestety najczęściej konieczne jest leczenie w ośrodku zamkniętym, gdzie pacjent przechodzi detoks i przepracowuje stopniowo problem uzależnienia. Do ośrodka należy mieć naturalnie odpowiednie skierowanie. Dokument taki może wystawić lekarz rodzinny czy też psychiatra. Zdarza się, iż rodzina musi co miesiąc opłacać pobyt uzależnionego w ośrodku. Warto poszukać obiektów, które posiadają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Osoba uzależniona potrzebuje natychmiastowej pomocy, dlatego że długa styczność z alkoholem czy tez narkotykami zaburza zdolność logicznego myślenia, powoduje pobudzenie, rozkojarzenie i ostatecznie może doprowadzić do samobójstwa bądź różnorodnych wykroczeń popełnianych pod wpływem impulsu.

Jak zaopiekować się osobą uzależnioną?

Niekiedy zdarza się, iż najbliżsi osoby uzależnionej także muszą poddać się terapii. Rodzina osób z chorobą alkoholową bądź narkomanów określana jest mianem współuzależnionych. Takie osoby powinny uczęszczać na regularne spotkania z terapeutą, aby dowiedzieć się jak odpowiednio reagować i rozmawiać z uzależnionym. Niestety wiele osób po odwyku bądź detoksie po upływie pewnego czasu wraca do złych nawyków. Problemu oczywiście nie można ignorować i należy od razu podjąć odpowiednie kroki. Pod żadnym pozorem nie można przymykać oczu oraz zamiatać sprawy pod dywan.

Unknown source

 

Dodaj komentarz