Kalki termotransferowe, zwane inaczej taśmami termotransferowymi, to nic innego jak cienkie, poliestrowe folie, powlekane zazwyczaj barwnikiem wrażliwym na temperaturę. Barwnikiem takim może być wosk, wosk z domieszką żywicy lub też czysta żywica. Pod wpływem temperatury, która wytwarzana jest przez głowicę drukarki, folia wtapia się w powierzchnię zadrukowywanej etykiety. Kalki stosowane są do zadrukowywania etykiet papierowych, kartonowych czy foliowych, wszywek nylonowych i satynowych, przywieszek kartonowych i przywieszek z tworzywa oraz innych materiałów, na przystosowanych do tego celu drukarkach termotransferowych. Wyróżnia się kalki w kolorze czarnym, jaki i kalki kolorowe, które pozwalają na zadruk jednokolorowy w wybranym odcieniu.

Kalkę termotransferową woskową wykorzystuje się wyłącznie do zadruku etykiet papierowych matowych. Na etykietach foliowych błyszczących i półbłyszczących nadruk taką taśmą będzie nietrwały. Pod względem ceny ten typ kalki wychodzi najtaniej, nie obciąża również w dużym stopniu głowicy drukarki. Kalki woskowe zapewniają wysoką jakość druku kodów kreskowych, grafiki oraz niewielkich znaków.

Kalka termotransferowa żywiczna znalazła swoje zastosowanie przy zadruku wszystkich typów etykiet foliowych. Dzięki niej możliwe jest zadrukowanie etykiet papierowych matowych i półbłyszczących. Wykorzystywana jest również do zadruku etykiet tekstylnych (tzw. wszywek tekstylnych), przy użyciu odpowiedniego rodzaju drukarki. Jest to jednak najdroższa opcja i niestety nieopłacalna, dlatego w takiej sytuacji bardziej odpowiednim wyborem będzie użycie taśm tekstylnych. Kalki żywiczne gwarantują wysokiej jakości wydruki kodów kreskowych, czcionek i znaków graficznych. Nadruk jest odporny na wysoką temperaturę, działanie środków chemicznych, rozpuszczalników czy detergentów.

Przeznaczeniem kalki transferowej woskowo-żywicznej jest przede wszystkim zadruk etykiet papierowych półbłyszczących, ale również tabliczek znamionowych, etykiet informacyjnych i plomb gwarancyjnych. Możliwy jest także zadruk etykiet matowych, jednak bardziej opłacalne w tym wypadku jest zastosowanie taśmy woskowej. Zadruk kalkami woskowo-żywicznymi jest zarówno estetyczny, jak i trwały.

Reasumując, dobór odpowiedniej foli termotransferowej pozwala na poprawny zadruk etykiety o wysokiej jakości wydruku, zapewnia przedłużenie trwałości drukarki oraz dba o oszczędności dla przedsiębiorstwa.

Unknown source

 

Dodaj komentarz