Wynalazki Nicola Tesli

Nicola Tesla, to jeden z najwybitniejszych, a jednocześnie najmniej docenionych naukowców w dziejach świata. Jego idee również dzisiaj budzą podziw. Był on Serbem, jednak urodził się w chorwackiej miejscowości Smiljan. Ojciec Tesli chciał, aby jego syn został księdzem. Nicola miał jednak inne plany. Skończył studia techniczne, a następnie zamieszkał w Budapeszcie, gdzie stworzył silnik elektryczny. Wynalazek ten zainteresował innego wielkiego wynalazcę tamtych czasów – Thomasa Edisona. Jednak uczony ten nie był tak nieskazitelny jak się go przedstawia. Co prawda zaprosił Teslę do USA, gdzie zaproponował mu pracę, jednak po roku Serb został wyrzucony z pracy (nie pobierał przez ten okres żadnego wynagrodzenia!). Przypuszcza się, że Tesla po prostu przyćmiewał Edisona swoim geniuszem i była to pewna forma zemsty.

Projekt radia

Powszechnie uważa się, że to bardzo powszechne dziś urządzenie RTV skonstruował jako pierwszy Marconi. Co prawda Marconi złożył wniosek o uzyskanie patentu na radio o kilka nie wcześniej niż Tesla, jednak urządzenie to korzystało z cewki, którą zaprojektował Tesla. Ten wybitny naukowiec wpadł na pomysł wykorzystania fal elektromagnetycznych do przesyłania informacji niedługo po tym jak Maxwell ogłosił swoją teorię elektromagnetyzmu. Po zapoznaniu się z pracami Maxwella Serb skonstruowała cewkę wysokonapięciową, która emitowała fale elektromagnetyczne o silnym natężeniu. Ową cewkę wykorzystał właśnie Marconi w swoim radiu. Długi proces doprowadził tego serbskiego naukowca do bankructwa. Dodatkowym ciosem było przyznanie Marconiemu nagrody Nobla za … skonstruowanie radia. Jednak sprawiedliwości musiało stać się za dość. W 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że patent do radia powinien należeć do Tesli i że to jego powinniśmy uznawać za wynalazcę radia. Jednak było to już po śmierci Serba.

Robotyka, pilot bezprzewodowy

Ten serbski naukowiec pracował również nad projektami, które również dzisiaj budzą podziw. Otóż zajmował się on, i to z powodzeniem, robotyką! Skonstruował urządzenie, które możemy nazwać pilotem radiowym. Dzięki niemu było możliwość sterowania ruchem różnego rodzaju maszyn. W tym celu naukowiec  zaprojektował wiele maszyn – latających, pływających oraz kroczących, które były sterowane z wykorzystaniem owego pilota. W późniejszej fazie owe maszyny były wyposażane w specjalne czujniki, aby już bez ingerencji człowieka mogły się poruszać w nieznanym środowisku. W taki oto sposób powstały pierwsze mobilne roboty.

Wolna energia

Jednak prawdziwą obsesją Tesli była „wolna energia”. Co ciekawe uczony ten w 1931 roku stwierdził, że jego prace zakończyły się sukcesem. Owa energia miała pochodzić z kosmosu, zwłaszcza ze Słońca. Jednak nie chodziło tutaj bynajmniej o energię cieplną, a o rodzaj promieniowania kosmicznego.

Ponadto ten serbski uczony jako źródło wolnej energii próbował wykorzystać jednobiegunową prądnicę Faradaya. Skonstruował nawet urządzenie, które nazwał maszyną dynamoelektryczną.

Co jeszcze?

Przytoczone powyżej przykładu, to tylko niewielki obszar bardzo szerokich zainteresowań Serba. Tesli należy również przypisać m.in. takie wynalazki, jak: dynamo rowerowe, elektrownię wodną, autotransformator, baterie słoneczne, transformator Tesli, świetlówkę oraz turbinę talerzową. Ponadto wiele współcześnie wykorzystywanych urządzeń RTV pośrednio korzysta z pomysłowości oraz idei tego wybitnego wynalazcy.

Artykuł stworzony na podstawie: www.strefa-zakupowa.pl