Kotły gazowe jest to jeden z najlepszych i najpopularniejszych sposobów ogrzewania gospodarstwa domowego. Kotły gazowe można podzielić na wiszące i stojące, które znacznie się od siebie różnią. Wybór odpowiedniego kotła ma zasadniczy wpływ na wygodę użytkowania, komfort cieplny oraz na koszty ogrzewania. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto zapoznać się ze specyfikacją i różnicami, pomiędzy poszczególnymi modelami.

Kotły gazowe stojące – zwykle należy ustawić je w oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym, w związku z tym iż wiele elementów tego kotła znajduje się na zewnątrz. Są one mniej awaryjne, cięższe, większe i trwalsze niż kotły wiszące. Kotły gazowe wiszące – można montować w kuchni bądź w łazience, wyposażone są we wszelkie elementy, która zapewniają bezawaryjne działanie instalacji grzewczej. Zajmują one znacznie mniej miejsca, mają również zazwyczaj nowoczesny, przyjazny aranżacji design. Ich główną zaletą jest możliwość płynnego regulowania mocy, dzięki czemu można swobodnie dopasowywać jego wydajność do swoich potrzeb. Kotły wiszące są znacznie tańsze niż kotły stojące.

Kotły gazowe można podzielić także na kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Kotły dwufunkcyjne służą do centralnego ogrzewania mieszkania, a także do podgrzewania wody, zaś kotły jednofunkcyjne ogrzewają jedynie wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł jednofunkcyjny doskonale sprawdza się w budynkach z zaplanowanymi kilkoma łazienkami, zaś dwyfunkcyjny w domach jednorodzinnych. Kotły gazowe dzielimy także na te z otwartą, lub zamkniętą komorą spalania – dobierane w zależności od możliwości wentylacyjnych budynku.

Unknown source