Polska, podobnie jak kraje byłego Związku Radzieckiego oraz kraje leżące na Półwyspie Skandynawskim, należy do tak zwanego Pasa Wódki. Według badań to w tych właśnie krajach spożywa się najwięcej tego wysokoprocentowego alkoholu. Wódka to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ każdy z nas na pewno zna kilkanaście jej gatunków. Niezależnie od tego jest ona jednak przyczyną wielu nieszczęść, które spowodowały rozpad niejednej rodziny. Wódka to alkohol, który bez wątpienia bardzo silnie uzależnia (nie to co piwo;-)).

W Polsce ze zjawiskiem tym mamy problem już od kilkunastu lat. Obok osób, które całymi dniami przesiadują koło sklepów monopolowych możemy jednak wyróżnić nieco innych alkoholików. Są to osoby posiadające własne rodziny, często dobrą pracę. Wódka, która jest uzależnieniem dla takich osób bardzo często powoduje, że w domach dochodzi to wszelkiego rodzaju awantur czy nawet rękoczynów. Takie patologiczne zjawiska są dość sporym problemem wielu, z pozoru normalnych, rodzin w Polsce i we wszystkich wymienionych wyżej krajach. Trudno ocenić po czyjej stronie leży wina takiego stanu rzeczy. Wiele osób zgania ją na alkohol. Należy jednak otwarcie stwierdzić, że wszystko jest dla ludzi, a sama wódka jest w gruncie rzeczy dobrym, smacznym trunkiem. Alkoholizm to przecież problem samych uzależnionych, dotyczący ich umiejętności myślenia, opanowania i samozaparcia.

To z tego typu edukacją powinniśmy wychodzić do ludzi, uświadamiając ich, że alkohol jest czymś, czego warto skosztować, a nie sensem życia oraz odskocznią od codziennych problemów i przeciwności losu.

Unknown source