Najlepsze pamiątki z wakacji to nie tylko te materialne, które postawimy na półce i z których 3 razy do roku będziemy ścierać kurz, ale także te, które zostają w naszej pamięci już na zawsze – słowa, kolory, zapachy, smaki… W takie drobiazgi będzie obfitować z pewnością wyjazd do Włoch, gdzie prócz wspaniałych widoków, porwie nas także najlepsza na świecie kuchnia!

Czego warto spróbować będąc w Italii? Z pewnością pizzy, która podobno smakuje zupełnie inaczej, niż ta, którą znamy z polskich restauracji. Podstawową różnicą jest piec, służący do opieczenia ciasta – zazwyczaj opala się go drewnem, którego aromat przenika przez danie, nadając mu niepowtarzalny charakter. Ponadto, prawdziwa włoska pizza nie ma z góry ustalonego kształtu – zazwyczaj jest trochę nieforemna, z nierówno rozłożonymi składnikami. I, co najważniejsze – jest cienka. Grube ciasto to amerykański pomysł, który przyjął się także u nas.

Kolejną potrawą, którą koniecznie musimy skosztować, jest pasta, czyli makaron z sosem – bolońskim, neapolitańskim,… Smak włoskiego makaronu jest niepowtarzalny, możemy jednak próbować w domu eksperymentować lub też podpytać o przepisy włoskich znajomych. Podstawą z pewnością będzie zakup maszynki do makaronu i dobrej mąki – semioliny.

A co po włoskim obiedzie? Oczywiście deser! Najlepsze przepisy pochodzą z tradycyjnych włoskich cukierni, które znaleźć można na prawie każdym rogu. Najpopularniejsze są makaroniki, charakterystyczne zarówno dla włoskich, jak i francuski rejonów. W każdej kawiarni można znaleźć kilka rodzajów tych malutkich ciasteczek we wszystkich kolorach tęczy – dzięki barwnikom bez problemu można nadać im prawie każdy odcień! Nie sposób również nie skusić się na tiramisu, czy pana cottę, która rozpłynie nam się w ustach… A na koniec – lody!

Kiedy wakacje dobiegną końca, zapragniemy z pewnością odświeżać swoją pamięć co jakiś czas, odtwarzając przepisy, które poznaliśmy we włoskich knajpkach. Zimą, przy śnieżycach i ujemnych temperaturach, nic tak nas nie rozgrzeje, jak ciepły posiłek, dzięki któremu nasze zmysły przypomną sobie urlop i pozwolą na chwilę relaksu.

 

 

Unknown source

 

Dodaj komentarz