Wielka płyta – dobre miejsce do życia

Wielka płyta. Od lat kojarzy się z „bylejakością”, szarzyzną i ciężką rzeczywistością komunistycznej Polski. Dla wielu ludzi bloki z wielkiej płyty pozostają symbolem tego, w jaki sposób funkcjonował PRL i co sobą reprezentował. Choć ówcześni projektanci przewidywali, że bloki te posłużą mieszkańcom nawet 100 lat, popularność mieszkań w takich miejscach wraz z początkiem XXI wieku zdecydowanie spadła. Miała na to wpływ zła sława, niebezpieczna okolica blokowisk i wszechobecna szarość. Obecnie, popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty wystrzeliła w górę a młodzi ludzie, zakładający rodzinę decydują się na zakup i remont lokalu w wielkiej płycie, ponieważ zdaje się to wyjątkowo rozsądne a przy tym ekonomiczne rozwiązanie. Eksperci rynku nieruchomości przewidują, że inwestycja w takie nieruchomości może być wręcz opłacalna ze względu na galopujące w dużych miasta ceny mieszkań.

Wady i zalety mieszkania w blokach z wielkiej płyty

Opinie o wyglądzie bloków z wielkiej płyty, niezależnie od tego czy mówimy o Warszawie, Krakowie czy Łodzi, są jednoznaczne. Wykonane niestarannie, szare, brzydkie a do tego energochłonne. Takie przymiotniki dominują wśród większości Polaków. Jeśli jednak budynek został w ostatnim czasie poddany np.: termomodernizacji, kupno mieszkania w takim miejscu staje się dobrym i dość tanim rozwiązaniem dla młodych małżeństw czy rodzin 2+1. Większość lokali w blokach z wielkiej płyty ma powierzchnię do 40 do 70 metrów kwadratowych i świetnie nada się dla niewielkiej rodziny. Większość osiedli była też odgórnie planowana, przez co infrastruktura takich miejsc jest bardzo bogata. Sklepy, alejki, parki i przedszkola są na wyciągnięcie ręki. Blokowiska to więc zdecydowane przeciwieństwo powstających współcześnie osiedli deweloperskich.

Wyzwanie – remont!

Kupno mieszkania w bloku z wielkiej płyty najczęściej wiąże się również z przeprowadzeniem w nim remontu. Po wybraniu stylu, zaprojektowaniu wnętrza i wyposażenia przychodzi również czas na wybór drzwi wejściowych i wewnętrznych. Drzwi do bloków z wielkiej płyty to temat, z którym właściciel mieszkania zetknie się prędzej czy później. Ich wymianę najlepiej przeprowadzić w czasie wspomnianego remontu, choć instalatorzy wielu firm takich jak np.: Vrata nie widzą przeszkód we wstawianiu drzwi do bloków z wielkiej płyty w istniejące, wmurowane już ościeżnice. Niestety, wielość systemów, w których budowane były bloki w PRL powoduje, że nie ma jednego standardowego wymiaru drzwi do bloków z wielkiej płyty. W blokach budowanych w latach 60tych drzwi mają zazwyczaj wysokość około 200cm i szerokość 90 cm. Z kolei w budynkach z lat 70tych czy 80tych montowano drzwi o szerokości 80 cm. Oczywiście współcześnie jest to niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi, dlatego przy okazji remontu – warto otwór wejściowy nieco poszerzyć. Przed zakupem drzwi do bloków z wielkiej płyty warto przeprowadzić dokładny pomiar.

Gdzie znaleźć dobre drzwi? Drzwi do bloków z wielkiej płyty to rozległy temat. W zależności od stylu wykończenia mieszkania doskonale odnajdą się zarówno drzwi drewniane jak i drzwi stalowe. Na osiedlach o „wątpliwej reputacji” mogą z kolei przydać się wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe. Gdzie ich szukać? Dobrym adresem jest m.in. firma Vrata posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży, specjalizująca się w sprzedaży i montażu drzwi zewnętrznych i wewnętrznych!