Cypr to trzecia pod względem wielkości wyspa Morza Śródziemnego. To właśnie tutaj według legendy na świat przyszła Afrodyta, grecka bogini miłości. Cypr urzeka niesamowitym połączeniem krajobrazów, klimatu, bogatej historii i kultury. To, co turystów przyciąga najbardziej, to niekończące się plaże, często położone we wspaniałych, dziewiczych zatoczkach obmywanych delikatnie przez krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego. Biorąc to pod uwagę, nie należy się dziwić, że wczasy na Cyprze od lat cieszą się niesamowitą popularnością wśród turystów z całego świata, którzy coraz częściej wynajmują apartamenty na Cyprze.

Centrum wyspy zdominowane jest przez zalesione Góry Troodos. Wiele osób może być zaskoczonych informacją, że Cypr to także doskonały kierunek turystyczny dla narciarzy. Najwyższym szczytem jest tu Olympus wznoszący się na wysokość 1953 metrów nad poziomem morza.
Wyspa posiada bardzo dobrą sieć dróg i autostrad i podróżuje się po niej bardzo komfortowo. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje tutaj ruch lewostronny.
Ilość atrakcji turystycznych powinna zadowolić każdego kto zdecyduje się na noclegi na Cyprze. Historia wyspy jest fascynująca, a jej ślady można znaleźć niemal na każdym kroku. Jednym z ciekawszych obiektów jest Muzeum Cypru (znane również jako Cypryjskie Muzeum Archeologiczne) – najstarszy i największy tego typu obiekt muzealny na wyspie. Położone w centrum Nikozji posiada najbardziej obszerną kolekcję starożytności cypryjskich na świecie. Eksponaty zostały odkryte podczas licznych prac wykopaliskowych na obszarze wyspy.
Muzeum Cypru zostało założone w 1882 roku jeszcze za czasów kolonii brytyjskiej. Początkowo muzeum było finansowane przez prywatnych darczyńców i mieściło się w rządowych biurach. Do własnych pomieszczeń zostało przeniesione w 1889, w obręb średniowiecznych murów miasta.
Budowa obecnego budynku rozpoczęła się w 1908 roku. W 1961 roku ukończono drugą część galerii, magazynów i biur. Zbiory Muzeum zostały znacznie rozszerzone przez pierwsze przeprowadzone na dużą skalę systematyczne prace wykopaliskowe, które prowadziła szwedzka ekspedycja pomiędzy 1927 i 1931 pod kierunkiem prof. Einar Gjerstad.
Dziś Muzeum Cypru posiada swoje liczne oddziały regionalne, do których została przekazana część kolekcji. Muzeum składa się z czternastu sal otaczających plac centralny, który obejmuje pomocnicze biura, bibliotekę, magazyny i laboratoria. Ekspozycje sobie prezentowane w sposób chronologiczny i tematyczny począwszy od okresu neolitu, a kończąc na czasach rzymskich.

Unknown source

 

Dodaj komentarz