Transport indywidualny jest przeciwieństwem transportu publicznego i komercyjnego transportu niepublicznego. Chociaż przewozy indywidualne występują w wielu środkach transportu, lecz na pewno nie we wszystkich, przykładowo, nie ma indywidualnych pociągów. W przeciwieństwie do wielu form transportu publicznego, który może być dotowany przez rząd lub obsługiwany przez prywatne organizacje komercyjne, do użytku masowego bądź ogólnego, całkowity koszt transportu indywidualnego, ponosi bezpośrednio lub pośrednio indywidualny użytkownik.

Wady i zalety transportu indywidualnego

Istnieją argumenty, które mówią, że indywidualny przewóz osób może wyprzeć część transportu publicznego, czy komercyjnego. Czy tak będzie? Najprawdopodobniej nie, ale obecnie niezwykle duża część transportu, to właśnie transport indywidualny. Tego typu transport ma swoje zalety, jak i wady. Do tej pierwszej grupy zaliczyć można m.in. niższe koszty przejazdu, czy dopasowanie czasowe, lecz też możliwość umówienia miejsca odbioru, czy miejsca docelowego. Wadą może być bezpieczeństwo. Mimo że teoretycznie wiemy, z kim będziemy podróżować, zawsze może nas spotkać nieprzyjemna sytuacja.

Jakie obecnie są formy tego rodzaju transportu?

Chociażby, znany od wielu lat BlaBlaCar, czyli łączenie przejazdów z jednego miasta, do innego. Kolejną możliwością do dzielenia przejazdów, są grupy z ogłoszeniami na popularnym Facebooku. Do transportu indywidualnego można zaliczyć też rowery miejskie, funkcjonujące w szczególności w dużych miastach. W wielu miejscach można znaleźć stacje z rowerami, wystarczy użyć aplikacji i można cieszyć się z jazdy na rowerze oraz wiatru we włosach. Hulajnogi elektryczne są stosunkowo młodsze niż rowery miejskie, ale zyskują coraz większą popularność. Możemy je znaleźć na każdym kroku i, tak jak w przypadku rowerów, wystarczy aplikacja, żeby wypożyczyć taki środek transportu. Jeszcze jednym popularnym rozwiązaniem jest car sharing, czyli wypożyczenie samochodu, również przy pomocy aplikacji.

Podsumowując, ile ludzi i ich upodobań, tyle rożnego rodzaju środków transportu indywidualnego. Z roku na rok jest ich coraz to więcej, dzięki czemu, każdy znajdzie coś dla siebie, od pasjonatów ruchu, po osoby lubiące komfortowy transport. Na pewno godne uwagi jest przyglądanie się trendom, bo na pewno będą pojawiać się nowe rozwiązania.

Unknown source

 

Dodaj komentarz