Valtra Inc. jest fińskim przedsiębiorstwem produkującym traktory. Należy do koncernu AGCO – trzeciego światowego producenta maszyn rolniczych. Wśród innych producentów Valtrę wyróżnia możliwość konstrukcji ciągnika na indywidualne zamówienie klienta.

Historia Valtry jest ściśle związana z Volvo. Obydwa przedsiębiorstwa wywodzą się z Mekaniska Werkstad, założonego przez Johana Theofrona Munktella w 1832 r. w Eskilstunie (Szwecja). Gdy w 1850 r. w Szwecji rozpoczęła się budowa kolei, Munktell skonstruował do niej pierwszy parowóz. Lokomotywa zyskała uznanie i do 1971 r. Eskilstuna Mekaniska Werkstad wyprodukował ich ok. 7000. W 1879 r. przedsiębiorstwo przekształciło się w spółkę akcyjną pod nazwą Munktells Mekaniska Verkstads Aktiebolag. Pierwszy ciągnik rolniczy wyjechał z niej w 1913 r. W tym czasie zaniechano także produkcji maszyn parowych na rzecz silników spalinowych.

W swoją setną rocznicę Munktells połączył się z Bolinder, tworząc Bolinder-Munktell, którego głównymi produktami były maszyny rolnicze. Ten zaś został w 1950 r. kupiony przez Volvo. Od tej pory fabryka w Eskilstunie produkowała traktory zarówno pod marką BM, jak i Volvo. W połowie lat 50. rozpoczęła się produkcja maszyn leśnych. W 1979 r. BM utworzyło joint venture z fińskim przedsiębiorstwem Valmet. Marka Valtra pojawiła się w 2001 r. W 2004 r. Valtrę przejął koncern AGCO, zaś Valmet, skoncentrowany na maszynach leśnych, należy obecnie do Komatsu.

Traktory Valtra są obecnie produkowane w kilku seriach. Kuszącą możliwością dla klientów jest możliwość indywidualnego zamówienia ciągnika o konkretnych parametrach, od rodzaju silnika poprzez kabinę po kolor maszyny.

Unknown source

 

1 Comment

 

Dodaj komentarz