W dzisiejszych czasach małe gospodarstwa rolne mają niewielkie szanse na to, by utrzymać się na rynku nie specjalizując się w jakiejś konkretnej dziedzinie, niszowej produkcji itp. Niektóre decydują się na produkcje ekologiczną, czyli bez użycia nawozów i środków ochrony roślin, inne specjalizują się w tak pracochłonnych zajęciach, jak uprawa ziół, kwiatów itp. Niektórzy decydują się na postawienie szklarni lub tunelu foliowego, gdzie można zajmować się hodowlą roślin poza normalnym sezonem polowym. Taka szklarnia czy tunel wielu ludziom kojarzy się z dużą ilością pracy, którą należy włożyć, aby zapewnić roślinom odpowiedni wzrost. Dziś jednak dzięki nowym technologiom nie trzeba ciągle kontrolować temperatury oraz zajmować się ręcznym podlewaniem roślin. Wszystko obecnie jest zautomatyzowane, a całością zarządza specjalny komputer klimatyczny. Za jego pomocą można sterować w szklarni temperaturą, wilgotnością, poziomem dwutlenku węgla, oświetleniem czy wentylacją.
W szklarni wentylatory pełnią bardzo ważną funkcję, obniżając często koszty ogrzewania oraz równomiernie rozprowadzając powietrze. By prawidłowo spełniały one swą funkcję, niezbędny jest jednak kontroler obrotów wentylatora. Takie urządzenie potrafi zmienić wydajność wentylatora, jeśli w szklarni zmieni się określona temperatura.
Wszystkie te zsynchronizowane ze sobą urządzenia umożliwiają właściwe sterowanie wzrostem upraw w szklarni tak, by osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujące zyski ze sprzedaży swoich plonów. Koszty takiej automatyzacji oczywiście nie są małe, ale pozwalają później zaoszczędzić, ponieważ koszty pracy dzięki temu nie są tak wysokie.
Urządzenia do nawadniania, które tworzą swoisty hydrosystem, można natomiast zakupić za dość rozsądne pieniądze.
Coraz większa automatyzacja może zachęcać większą ilość inwestorów do budowy własnej szklarni. Jak wspomniano na wstępie, małym gospodarstwom trudno się utrzymać na rynku, a zainwestowanie nawet w niewielką szklarnię mogłoby przynieść ciekawy dochód.
Leave a Reply