W trakcie budowania domu, przed właścicielami pojawia się dużo wątpliwości. Należy wtedy zadecydować, jakie instalacje okażą się dla nas najlepsze, jakie stworzyć ogrzewanie i artykuły budownicze – by całość działała bezusterkowo przez kolejne lata.

Często występującą niepewnością jest to, które ogrzewanie stworzyć – podłogowe czy grzejnikowe. Perfekcyjne ogrzewanie z punktu widzenia fizjologii człowieka byłoby takie, że ciepłe powietrze byłoby u dołu pomieszczenia, zaś im jest wyżej temperatura malałaby (cieplej w nogi, chłodno w głowę). Grzejniki wyróżniają się tym, że najcieplejsza temperatura znajduje się przy suficie, zaś najniższa przy podłodze – można zauważyć to zimą, kiedy zimno nam w nogi. Ogrzewanie podłogowe generuje zaś jednostajną temperaturę, na wszystkich wysokościach pomieszczenia. Równomierny podział ciepła przybliżony jest do podziału doskonałego dla człowieka.Wybierając grzejniki, wrażenie komfortu cieplnego wyczuwa się przy wyższej temperaturze, niż w wypadku ogrzewania w podłodze – co wytwarza wyższe koszty eksploatacji. Gdy wybierzemy ogrzewanie podłogowe, np. firmy Wavin mamy także gwarancję, że będzie ono współgrać z ekologicznymi źródłami ciepła, co ponadto ma możliwość by zmniejszyć koszty. Ogrzewanie podłogowe Wavin oprócz tego pozwala użytkownikowi wykreowanie dekoracji wnętrza, nie pomniejszając miejsca kaloryferami.

Przed podjęciem ostatecznej decyzją, jakie ogrzewanie jest dla nas odpowiednie, trzeba gruntownie przemyśleć ten problem i rozważyć wszystkie opcje. Nasze przemyślenia muszą zawierać w głównej mierze: koszty zakupu i montażu instalacji, koszt eksploatacji, energooszczędność, poczucie ciepła, jaki ma wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie oraz możliwość modernizacji za jakiś czas.

Unknown source