31 km od Burgas, jednego z większym miast nadmorskiej części Bułgarii, leży Sozopol- czarnomorski kurort, wybierany na wakacyjny wypoczynek każdego lata przez tysiące turystów z Bułgarii i Europy Wschodniej. Coraz większa ilość odwiedzających z innych krajów europejskich oraz Rosji odkrywa uroki tej niegdysiejszej wioski rybackiej.

Sozopol jest idealnym miejscem na wypoczynek dla osób pasjonujących się historią- miasto jest nią wręcz przesiąknięte- jest najstarszym miastem nad Morzem Czarnym, założonym w 610r. p.n.e. przez Greków. Ta z początku mała wioska rybacka, z czasem stała się jednym z największych portów nad Morzem Czarnym. Podwodne poszukiwania archeologiczny pozwoliły na odnalezienie fragmenty naczyń ceramicznych, kamiennych, kości i narzędzia, które datowane są na epokę brązu. Kotwica- symbol miasta, widoczna jest w zatoce niemalże na każdym kroku, co stanowi dowód, na pochodzenie miasta z czasów starożytnych. Symbol ten jest na wszystkich monetach bitych przez Apolonię (dawna nazwa Sozopolu z okresu greckiego) od 6 wieku p.n.e. Reprezentuje on znaczenie miasta, jako centrum ekonomicznego i kulturalnego.

Na starych ikonsch i rzeźbach można podziwiać prezentacje życia i sztuki ówczesnych czasów. Całemu miastu niezwykłego charakteru nadaje XIX-wieczna architektura na Starym Mieście- kamienne i drewniane domy tworzą wyjątkowy klimat. Bardzo rygorystyczne prawo budowlane sprawiło, że Stare Miasto utrzymało swój zabytkowy charakter.

W Sozopolu jest ponad 45 obiektów do zwiedzenia i wiele domów pochodzących z okresu Narodowego Odrodzenia. Z okresu renesansu wywodzą się dwa zabytkowe kościoły – św. Zosima i Świętej Dziewicy. Jest tu ciekawe Muzeum Archeologiczne i Galeria Sztuki. Uwagę przyciągają XVII-wieczne domy, a w szczególności jeden znany jako Laskaridis Dimitur, w którym jest obecnie galeria sztuki. W innym zaprojektowano restaurację o nazwie „Stenata”. Warto zatem, jeśli ktoś wypoczywa w okolicy, w takich kurortach jak Nessebar, Aheloy, czy Pomorie, wybrać się na wycieczkę, by zobaczyć najciekawsze atrakcje miasta.

Nad morzem zlokalizowany jest mały port, wypełniony łodziami rybackimi, które codziennie dostarczają świeżych, przyciągającej tłumy ludzi w sezonie turystycznym. Na Starym Mieście można odnaleźć liczne sklepy z pamiątkami. Plaże w Sozopolu są dwie, a z najlepszą uważa się Dyuni, położoną w ekskluzywnym ośrodku, zaprojektowanym przez Austriaków. Wzdłuż wybrzeża położone są moczary Arkutino z pływającymi liliami, irysami i winoroślą, które zajmują powierzchnię 62 ha. Nieco dalej znajduje się rzeka Ropotamo będąca rezerwatem przyrody. Na koniec każdego lata tysiące ptaków, w tym pelikany, bociany i inne gatunki gromadzą się, aby migrować na południe na zimę.

Unknown source

 

Dodaj komentarz