Soczewki toryczne w leczeniu astygmatyzmu

Najczęściej występujące dziś uszkodzenie wzroku to astygmatyzm. Czasem określa się go mylnie jako choroba, mimo to nie jest nią w rzeczywistości. Ocenia się, że większa część ludzi ma astygmatyzm w bardziej lub mniej pogłębionym stopniu. Jest on niczym więcej niż specyficzną anomalią konstrukcji elementów w oku. Od pozostałych defektów wzroku takich jak krótkowzroczność bądź dalekowzroczność różni się tym, że nieostre widzenie nie jest zależne od tego jak daleki jest obraz.

Jeżeli fale świetlne przedostając się poprzez soczewkę lub rogówkę oka są poddane załamaniu które jest niewłaściwe mamy do czynienia z wadą wzroku. Z astygmatyzmem mamy do czynienia gdy skupienie światła następuje w paru lokalizacjach w granicach siatkówki.

Przyczyn astygmatyzmu szukać należy głównie w czynnikach alodialnych. W pewnych przypadkach może dojść do niego zarówno jako wynik schorzenia oczu czy też urazu mechanicznego.

Astygmatyzm znamionuje się tym, że mętna jest część spostrzeganego obrazu czy też wręcz cały obraz. Nie jest przy tym ważne w jakiej odległości znajduje się śledzony punkt. Pobocznymi objawami astygmatyzmu są również bóle i wyczerpanie oczu i bóle głowy.

Leczenie astygmatyzmu polegać będzie na korekcji instrumentu optycznego oczu. Można to zrobić przez aplikowanie specjalnego faktoru załamującego fale świetlne. Metodę załamywania fal świetlnych może zmienić pomocnicza soczewka w postaci soczewki kontaktowej czy szkła okularowego. Astygmatyzm leczy się wykorzystując okulary cylindryczne oraz soczewki toryczne.

Kolejną metodą leczenia astygmatyzmu jest laserowa poprawka wzroku. Zabiegu tego dokonano po raz pierwszy pod koniec XX wieku. Dziś laserowe adiustowanie wad wzroku jest strategią dość znaną. Niestety do tej pory nie refunduje jej Narodowy Fundusz Zdrowia. Korekta laserowa wzroku zapewni solidne wyleczenie nawet wybitnie silnego astygmatyzmu.