Guma jest to wytwór wulkanizacyjny kauczuku naturalnego, syntetycznego lub również ich mieszanin zawierający około 3% siarki a także rozmaite odmienne dodatki zmiękczające, kolorujące, itp. Guma, w szczególności miękki rodzaj gumy, jest materiałem bardzo plastycznym, bowiem wytrzymuje ogromne zniekształcenia oraz jest wytrzymała na działanie wielu czynników sztucznych.
Ponadto jest to wytwór odznaczający się zdolnością do dużych odwracalnych odkształceń giętkich. Właściwości gumy zależą od gatunku jak również ilości elementów mieszanki gumowej, zawłaszcza rodzaju i używanej sumy kauczuku. Przez odpowiedni wybór składników mieszanki gumowej można uzyskać gumę o różnorodnych właściwościach oraz o różnorodnym przeznaczeniu. Kluczowe gatunki gumy to: guma SBR – kauczuk butadienowo-styrenowy, guma NBR – kauczuk butadienowo-akrylonitrylowy jak również guma EPDM – kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy.
SBR jest to guma do ogólnego przeznaczenia. Jest ona wytrzymała na wodę i z tego powodu znajduje duże użycie. Przeważnie użytkuje się ją do uszczelniania. NBR jest to z kolei guma olejoodporna. Użyje się ją przeważnie do produkowania węży olejowych albo paliwowych w zamiarze również uszczelnienia. EPDM to guma odporna na wodę, faktory atmosferyczne (ozon) oraz drobne kwasy. Użycie znajduje wszędzie tam, gdzie wymagana jest solidność na czynniki atmosferyczne, np. opony. Guma jest nabywana z roślin kauczukowego. Na gumę konstruują się przeróżne mieszaniny, na które składają się kauczuki, woda, siarka, pigmenty i wiele innych.

Najczęściej kauczuku w gumie jest około 33 procent. Wytwarzana jest w procesie wulkanizacji w kolorze ciemnym. Naturalnie można robić gumę w rozmaitych odcieniach jednak jest to dosyć skomplikowany proces. Właśnie ton sprawia, że najprościej jest wyprodukować gumę w jej naturalnym kolorze, czyli czerni. Pokaźna część ludzi uważa, że guma nieprzyjemnie pachnie. Naturalnie ma ona swój charakterystyczny zapach, jednak jego intensywność zależy w dużej wielkości od jej składu. Najgorszym zapachem charakteryzuje się guma wytwarzana na masową skalę z wieloma zapełniaczami, które wyręczają bazowe elementy.

Unknown source