Duże przedsiębiorstwa, czy osoby prywatne w dzisiejszych czasach do rozwikłania wielu spraw związanych z przepisami potrzebują prawnika. Tu powstaje pytanie, czy adwokat i radca prawny to ten sam zawód.
Prawnik to osoba, która po ukończeniu studiów uzyskała tytuł magistra nauk prawnych. Dopiero kilka lat dalszej nauki i zrobienie aplikacji daje mu prawo bycia mecenasem, radcą prawnym bądź prokuratorem.

Kilka podstawowych różnic, które wynikają to przede wszystkim takie, że radca może być zatrudniony w firmie a adwokat to osobna profesja i może funkcjonować pojedynczo bądź w kancelarii. Ponadto radca prawny nie może reprezentować przedsiębiorcy czy osoby prywatnej w sądzie poza wyjątkiem, kiedy dotyczy to spraw rodzinnych, rozwodu bądź spadku. Wybierając radcę prawnego bądź adwokata powinniśmy, pamiętać w jakich sprawach prawnik ten ma nam być pomocny.
Obsługa prawna w przedsiębiorstwach stała się nieodzowna, z powodu przygotowywania umów, prowadzenia spraw w sądzie i w aspekcie poradnictwa prawnego, dzięki niej można, także obniżyć koszty przedsiębiorstwa nie zatrudniając prawników do rozwiązywania codziennych problemów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, korzystają z takiej możliwości z uwagi na częste zmiany w prawie.
Korzystna, jest też współpraca z kancelarią prawną, która będzie czuwała nad bezpieczeństwem firmy w każdym aspekcie działalności.

Kancelaria adwokacka pilnuje spraw firmy w zakresie zobowiązań podatkowych, zawieraniu umów. Zakres obowiązków obsługi prawnej winien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb klienta. W każdym przypadku będzie inny, w dużej firmie, jednoosobowej działalności gospodarczej czy mikroprzedsiębiorstwie. Jednak zawsze będzie to profesjonalna obsługa lojalna wobec danego klienta i realizująca obowiązki z gwarancją kompleksowej usługi, które to zadania będą, realizowane przez radcę prawnego bądź niezbędnego w niektórych sprawach adwokata.
W Polsce są to różnice, o których należałoby pamiętać, natomiast zagranicą umiejętności związane z tymi zawodami są porównywalne. Zgłoszenie się po poradę do radcy prawnego czy adwokata nie stanowi problemu.

Wpis powstał przy współpracy z Tczerwiec.pl

Unknown source

 

Dodaj komentarz