Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

RZS, to znaczy reumatoidalne zapalenie stawów, jest bardzo poważną dolegliwością zapalną, która dotyka setki ludzi w naszym kraju. Za pojawienie się tego schorzenia odpowiada system odpornościowy człowieka, który niespodzianie, z nieznanych powodów, rozpoczyna atak na własny system. W rezultacie powstaje w stawach zapalenie, które nieodwracalnie je uszkadza.

Do istotnych symptomów reumatoidalnego zapalenia stawów należą dotkliwe bóle ruchomych połączeń kości i znaczna opuchlizna. Egzystencja chorego na RZS jest udręką. Bóle najczęściej wzmagają się nocą, co powoduje brak snu i rosnące wyczerpanie. Ręce są często tak zdeformowane, iż chory nie jest w stanie utrzymać w nich czegokolwiek. Czasami przypadłość ta atakuje inne narządy immanentne. W niektórych przypadkach reumatoidalne zapalenie stawów może skończyć się zgonem.

Kuracja reumatoidalnego zapalenia stawów polega nade wszystko na zatrzymywaniu tempa rozwoju schorzenia i tłumieniu deformacji ruchomych połączeń kości przez profilaktykę uszkodzenia stawów. Wszelkie warianty terapii, które są używane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów przynoszą rezultaty uboczne. Popularna strategia kurowania polega na stosowaniu specjalnych środków używanych w leczeniu nowotworów. W reumatologii aplikuje się jew istotnie uszczuplonych ilościach, co ma wpływ na osłabienie działań niepożądanych. W okresie poważnego pogorszenia stanu zdrowia specjaliści przepisują środki sterydowe, które błyskawicznie ograniczają procesy zapalne i zmniejszają bóle połączeń kości.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów niezmiernie ważne będzie szybkie wykrycie schorzenia. Dzięki temu można wcześnie przystąpić do terapii nie dopuszczając do poważnego rozwoju schorzenia. Na nieszczęście w Polsce okres od zachorowania do postawienia specjalistycznej diagnozy jest o wiele dłuższy niż w innych krajach.