Szwecja to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji z Polski. Co oferuje imigrantom kraj Astrid Lindgren i Zlatana Ibrahimovica oraz czy warto rozważyć temat przeprowadzki do Szwecji?

Work life balance

Podatki w Szwecji są dość wysokie. Jednak dzięki nim społeczeństwo ma zapewnione ogromne wsparcie socjalne w kwestiach takich jak ciąża, urlop rodzicielski, równość płci, świadczenia dla dzieci, bezpłatna szkoła, opieka zdrowotna, transport publiczny, dostęp do bibliotek (zwłaszcza dla dzieci), przyjazna przestrzeń publiczna oraz wiele innych obszarów życia, które wpływają na zachowanie równowagi pomiędzy obowiązkami związanymi z pracą a czasem wolnym oraz wychowaniem dzieci.

Porządek i dyscyplina

Na ulicach Sztokholmu oraz innych miast czasem trudno odnaleźć kosz na śmieci a mimo to, śmieci pod nogami widuje się tam rzadko. Zamieszanie w kolejce do kasy, przepychanki przy wejściu do autobusu? Nic z tych rzeczy! Szwedzi w spokoju czekają na swoją kolej, a miejsca w autobusach podzielone są na specjalne strefy – dla osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z dziećmi.

Rower, grill i lumpeksy

Ścieżki rowerowe, wszechobecne piece do grillowania, lumpeksy i targi staroci to właśnie Szwecja. Dla miłośników wymienionych atrakcji ten kraj to raj na ziemi. Szwedzi kochają grillować i robią to dosłownie wszędzie. Na rowerach jeżdżą jak szaleni, w związku z tym będąc pieszym, a nawet kierowcą trzeba mieć oczy dookoła głowy, ponieważ w każdej chwili nie wiadomo skąd oraz nie wiadomo gdzie pojawić się może szalony cyklista. Każdy Szwed z dumą pochwali się najnowszą zdobyczą upolowaną na “loppis” czyli pchlim targu. Dawanie drugiego życia rzeczom używanym to coś w rodzaju sportu narodowego Szwedów.

Szwedzki stół

Zwyczaje kulinarne szwedzkiej kuchni nie różnią się znacząco od polskich, ale oryginalnym oraz legendarnym już “rarytasem” który często stanowi niełatwy test dla obcokrajowca jest kiszony śledź. Ze względu na swój paskudny zapach, nie jest on mile widziany na pokładach samolotów wielu linii lotniczych. Rozważając temat przeprowadzki, warto przeanalizować komunikację pomiędzy Polską a Szwecją. Transport do Szwecji to najczęściej wybór pomiędzy liniami lotniczymi a promami kursującymi po Bałtyku. Można także wybrać podróż samochodem bądź autokarem, lecz przeprawa promowa w tym przypadku i tak nas nie ominie. Korzystając z usług przewoźników, można również nadać przesyłkę. Wysyłka paczki do Szwecji to wygodny sposób na dostarczenie ulubionych przysmaków bądź prezentów świątecznych od rodziny.

Unknown source

 

Dodaj komentarz