Przedpokój w bloku

Zabierając się za aranżację wnętrz mieszkania w bloku najwięcej uwagi poświęcamy salonowi, kuchni czy łazience. Niewiele osób zastanawia się jak zaaranżować przedpokój, który wiele mówi o całym mieszkaniu.

Przedpokój jest jednym z najbardziej niedocenianych elementów mieszkania. Z teoretycznego punktu widzenia jest to korytarz, w którym mamy zostawić buty, kurtki i inne elementy garderoby i przejść do pozostałych partii mieszkania. Nic bardziej mylnego. Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, które ukazuje się naszym oczom po uchyleniu drzwi mieszkania. Jak wiele zależy od pierwszego wrażenia podczas odwiedzin gości nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlatego aranżacja wnętrz nie może omijać przedpokoju.

Podobnie jak w przypadku aranżacji kuchni czy łazienki, przy aranżacji przedpokoju powinniśmy przede wszystkim postawić na funkcjonalność. Przedpokój jest częścią mieszkania, w której odbywa się wiele czynności, jednak jego rozmiary nie zawsze pozwalają na jego szersze zagospodarowanie. Z tego względu powinniśmy zastosować funkcjonalne rozwiązania jak choćby szafa wnękowa pokryta lustrem. Zaoszczędzi ona zbędnego miejsca na wieszaki oraz wygląda o wiele bardziej elegancko, niż „wystawa odzieży” spowodowana niespodziewaną wizytą gości. Pamiętajmy, aby nie stosować ciemnych kolorów, gdyż większość przedpokojów z przyczyn naturalnych (brak okien) stanowi słabo naświetlone pomieszczenia, a ciemne barwy dodatkowo optycznie zmniejszają jego rozmiary. W Polsce wiele mieszkań posiada przedpokoje, których ściany pokryte są boazerią. Do tej pory możemy znaleźć wiele takich rozwiązań, jednak wraz z upływem czasu stają się one coraz mniej popularne. Mieszkańcy domów jednorodzinnych w większości przypadków mają większy przedpokój, a co za tym idzie większe pole do popisu. Często stosują kamień naturalny, który wygląda niezwykle elegancko i w jasnych odcieniach nie przytłacza, a daje nam namiastkę luksusu. Niestety w mieszkaniach stosując większość rodzajów kamienia uzyskalibyśmy efekt odwrotny od zamierzonego.

Ważną rolę stanowią dodatki. Pamiętajmy, aby zachować równowagę i nie przytłaczać osób goszczących w naszych czterech ścianach ich nadmiarem. Stojak na parasole oraz mały stolik na klucze w tych samych odcieniach powinny wyglądać delikatnie i elegancko, jednak jeżeli dołożymy kolejne dwa dodatki to może zrobić się ciasno i nieprzyjemnie. W niektórych przypadkach niezwykły klimat nadaje kamień dekoracyjny użyty w odpowiednich proporcjach. Starajmy się również zachować minimalizm jeżeli chodzi o barwy. Dwa, trzy kolory to maksymalna ilość na jaką powinniśmy sobie pozwolić, dlatego jeżeli zdecydowaliśmy się na odcień kamienia różniący się od koloru ścian to unikajmy dodawania kolejnych farb.