Płacisz często mnóstwo za prąd? Sprawdź, co masz prawo zrobić, żeby oszczędzić pieniądze.

Czemu tyle płacę?
Rosnące rachunki za energię elektryczną to wynik coraz większego zapotrzebowania na nią w całych miastach, a także pojedynczych domach. Wybieramy coraz więcej urządzeń elektrycznych, które pobierają znacznie więcej prądu, a tym samym podwyższają nasze koszty.
Nie bez znaczenia jest jakość lokalnej sieci energetycznej, która z roku na rok robi się coraz to bardziej przestarzała. By ją odświeżyć wymagane są spore nakłady, które państwo pragnie uzyskać w głównej mierze z opłat za prąd.
Zacznij od oświetlenia
Żeby poradzić sobie z tą sytuacją, musimy pamiętać o kilku prostych regułach, które pozwolą nam oszczędzić energię. Rozpocznijmy od oświetlenia. Standardowe żarówki zastąpmy energooszczędnymi. Najsensowniej wybrać lampy LED (ich znaczną propozycję odszukamy na witrynie internetowej firmy Polski LED) – nie tylko pobierają mniej energii, ale również znamionują się długą żywotnością, nawet do 50 tysięcy godzin. Nie zapominajmy również, aby wychodząc z pomieszczenia na dłużej gasić za sobą światło.
Wyciągnij zasilacz
Telefony komórkowe, komputery, tablety – wszelkie te urządzenia wymagają regularnego ładowania baterii. Wielu z nas po zakończeniu tej czynności pozostawia ładowarki w gniazdkach, co przyczynia się do znaczącej utraty energii. Wyciągajmy je zatem po każdym użyciu.
Zrezygnujmy także z opcji czuwania w swoim sprzęcie elektrycznym, który wtedy teoretycznie nie pracuje, a jednak pobiera mnóstwo energii. Warto również rozsądnie wybrać sprzęt domowy. Jeżeli na własnym komputerze jedynie buszujemy w sieci, oglądamy filmy, czy też słuchamy muzyki, nie potrzebujemy do tego mocnych procesorów, które pochłaniają mnóstwo energii.
Co nas grzeje, co nas schładza
Bez żadnego ale zrezygnujmy z elektrycznych pieców na rzecz miejskiego ogrzewania, lub też pieców ogrzewanych gazem. Ich eksploatacja jest o wiele tańsza i naturalnie zezwala zaoszczędzić mnóstwo prądu.
Zwróćmy uwagę, jaka temperatura dominuje w pomieszczeniu, w którym stoi lodówka. Im wyższa, tym sprzęt będzie pobierał więcej energii elektrycznej, żeby utrzymać chłód. Warto wobec tego przestawić ją w miejsce zacienione i oddalone od kuchenki.
Jeżeli gra toczy się o samą kuchenkę, stale dbajmy o jej czystość, szczególnie piekarnika, który nieraz grzany jest prądem. Zabrudzona blacha sprawia, że urządzenie pożąda więcej energii, by się ogrzać.
Tych kilka prostych czynności spowoduje, że nasze rachunki za energię elektryczną zauważalnie spadną, a tym samym zezwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Unknown source

 

Dodaj komentarz