Gdy aranżujemy nasze mieszkanie, często koncentrujemy uwagę na każdym detalu; to szczegóły bowiem gwarantują nam udaną i piękną całość. Cierpliwie wybieramy kolor ścian, zasłon, podłogi, dopasowujemy poduszki oraz rozmaite bibeloty oraz drobiazgi (takie jak świeczniki, figurki nadające wnętrzu charakteru i klimatu). Nie powinniśmy jednak zapominać również o oświetleniu; to ono bowiem może wydobyć (bądź ukryć) wszelkie auty wnętrza – optycznie je powiększyć bądź zmniejszyć, nadać mu przytulności lub wyglądu srogiej, ciemnej jaskini.

Jakie światło wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzemy, a nawet jaki kolor oraz moc będą miały żarówki. Jeśli chodzi o lampy do salonu – bardzo często wybieramy stojące, o dużych abażurach, dające ciepłe, rozproszone światło. Podobnie zresztą z lampami do sypialni. Popularnością w ostatnich czasach cieszą się również spoty sufitowe – chętnie umieszczamy je w łazienkach oraz kuchniach, lecz nie tylko; właściwie zaaranżowane mogą z powodzeniem stać się oświetleniem sypialni i salonu. Kupujemy także lampy do szynoprzewodu – dostępne są one w najróżniejszych kształtach oraz rozmiarach, nie ma zatem obaw, że nie uda nam się dobrać właściwych do naszych wymagań i potrzeb. Ważne jest, by dopasować rodzaj oświetlenia do pomieszczenia – w sypialni świetnie przetestuje się ciepłe, rozproszone światło, natomiast w kuchni – jasne i energetyczne oświetlenie. Jeżeli urządzamy pokój dziecka, możemy skusić się na dostępne w wielu sklepach wesołe, fantazyjne źródło światła w kształcie np. serduszek, chmurek czy zwierząt. Mały domownik z pewnością będzie zadowolony z tak pięknego elementu nadającego pokojowi beztroskiego i uroczego charakteru. Nie wolno zapominać także o kolorze oświetlenia – należy dobrać go w ten sposób, by odpowiednio zgrywał się z resztą wnętrza oraz nie powodował “zgrzytu”. Nawet te najbardziej uniwersalne kolory, jak czarny i biały, należy z rozmysłem urządzić i dopasować do kolorystyki pozostałych fragmentów występujących w pomieszczeniu.

Co wybrać?

Inaczej bowiem możemy uzyskać efekt przytłoczenia bądź kiczu – a tego przecież nie chcemy. Warto ponadto pamiętać, by wybierać oświetlenie energooszczędne – takie żarówki dają tyle samo (lub nawet więcej) światła, co te tradycyjne, natomiast są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska. Przy odrobinie wysiłku oraz kreatywności można zatem z powodzeniem zaaranżować nasze wnętrze jasno a przestronnie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz