Właściwe funkcjonowanie układu ludzkiego zależy od substancji które są dostarczane podczas spożywania posiłków. Jednym z takich związków jest witamina B6, będąca nieodzownym elementem w rozwoju każdego człowieka. Witamina B6 obejmuje kilka odmiennych pierwiastków i związków chemicznych, które jednak mają podobne cechy a także spełniają analogiczną rolę w systemie istoty ludzkiej.

Już od początkowych lat witamina ta jest niezbędna do harmonijnego rozwoju układu nerwowego, a także układu kostnego; wpływa również na polepszenie koncentracji i zapamiętywania u dzieci i młodzieży uczącej się. Wyjątkowe zapotrzebowanie na suplementację tej witaminy u osób dorosłych zachodzi w przypadku kobiet – głównie tych, które mają problemy z hormonami lub przechodzą kurację zastępczą. Witamina B6 powoduje zmniejszenie u nich odczuwania przejawów napięcia przed menstruacją, reguluje miesiączkowanie oraz uśmierza bolesność miesiączki. Oprócz tego, jednostki będące na diecie jarskiej czy wegańskiej, osoby palące a także te, jakie nie przestrzegają harmonijnej diety powinny przyjmować substancje wspierające z witaminą B6.

Niedobór witaminy B6 jest dużo groźniejszy, niż jej z rzadka pojawiająca się nadwyżka – wyraża się m.in. fizycznymi zakłóceniami, takimi jak drżenie kończyn, osłabienie systemu immunologicznego bądź zaburzenia snu, a także zakłóceniami psychicznymi – wzmożeniem symptomów autyzmu u dzieci a także przebieganiem takich słabości, jak przygnębienie lub odrętwienie. Nadwyżka tej witaminy następuje zaledwie w razie długiego czasu zażywania jej w podwyższonej dozie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz