Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym, który następuje u każdej kobiety pomiędzy 40. a 58. rokiem życia.

Menopauza

Przekwitanie to czas, kiedy powoli zaczyna wygasać zdolność kobiety do rozrodu. Spada poziom estrogenu oraz progesteronu. Miesiączki stają się nieregularne, a po pewnym czasie przestają występować. Jeżeli przez okres 12 miesięcy nie pojawi się u kobiety miesiączka to jest to właśnie menopauza. Okres przed i po menopauzie nazywany jest klimakterium. Trwa on średnio od 2 do 10 lat. Niektóre kobiety zupełnie nie odczuwają objawów towarzyszących menopauzie, inne natomiast cierpią z powodu licznych dolegliwości. Bardzo częstym zjawiskiem w tym okresie życia są zaburzenia emocjonalne, które zazwyczaj związane są z lękiem przed starością oraz zmniejszeniem poczucia własnej wartości.

Objawy

Objawy menopauzy mają związek między innymi z obniżeniem stężenia estradiolu, czyli jednego z estrogenów. Najczęściej występujące symptomy menopauzy to zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, uczucie zmęczenia oraz bóle głowy i mięśni. Bardzo często występują również problemy z koncentracją i pamięcią, depresja, obniżenie libido, choroby układu sercowo-naczyniowego, nietrzymanie moczu, osteoporoza, stany zapalne i suchość pochwy. U wielu kobiet, niektóre z powyższych objawów przekwitania występują nawet na kilka lat przed menopauzą. Pierwsze symptomy mogą pojawić się po 40. roku życia.

Łagodzenie objawów i leczenie

Menopauza to naturalny proces i część życia. Możliwe jest łagodzenie jej objawów, takich jak np.: uderzenia gorąca, niepokój, czy drażliwość oraz zapobieganie pewnym schorzeniom związanym z poziomem estrogenów. Bardzo często stosowana jest hormonalna terapia zastępcza, czyli podawanie w niewielkich dawkach estrogenów, progesteronu lub progestagenów. W okresie przekwitania każda kobieta powinna zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, rzucić palenie, ograniczyć spożywanie kofeiny i alkoholu, a także regularnie ćwiczyć i zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę ruchu.

Unknown source

 

Dodaj komentarz