Trogir, położony w środkowej Dalmacji, od wieków jest znaczącym miastem portowym zlokalizowanym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Historia miasta sięga III wieku p.n.e., kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta greccy koloniści założyli osadę. Od tamtej pory miasto rozwijało się, było niszczone i odbudowywane na przestrzeni wieków.

Tak długa i bogata historia odcisnęła trwałe ślady w architekturze i układzie urbanistycznym miasta. Trogir przyciąga i oczarowuje turystów licznymi zabytkami, które są zaliczane do jednych z ważniejszych i piękniejszych na terenie Europy. Do tego samo miasto, jak i jego najbliższe okolice posiadają rozbudowaną infrastrukturę noclegową, dzięki czemu, można znaleźć bardzo różnorodne noclegi, także pod względem cenowym.

Do najbardziej znanych zabytków Trogiru zalicza się katedrę Św. Lovro pochodząca z XIII – XV z bogatym skarbcem, w którym zgromadzono wyjątkowo cenne przedmioty sakralne i liturgiczne. Świątynię charakteryzuje i wyróżnia mieszanka różnych stylów architektonicznych. Jest tu również imponujący Pałac Stafileo pochodzący z końca XV wieku, a także renesansowy pałac rodziny Čipiko, najzamożniejszej wówczas trogirskiej familii, zbudowany w 1457 roku. Ciekawym zabytkiem są także zachowane mury miejskie z bramą główną, a także mniejsza bazylika Św. Barbary, uznawana za najstarszy kościół w mieście. Uwagę przykuwa romańsko – gotycki ratusz, przypominający weneckie pałace. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Jana Chrzciciela, który wybudowano w XIII wieku dla zakonu Benedyktynów. Przechadzka labiryntem wąskich uliczek i małych rynków w pierwotnej części miasta to niezwykłe i niezapomniane wrażenia. Podobnie jak czeska Praga ze swoim Starym Miastem, tak i Trogir posiada niezwykły klimat i ma to „coś”, co powoduje, że ma się ochotę usiąść gdzieś z boku i po prostu siedzieć, odpoczywać i kontemplować. Stare Miasto Trogiru położone na wyspie zostało w 1997 roku wpisane na listę światowego kulturalnego dziedzictwa UNESCO. Zachwyca zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, gdzie praktycznie nie spotyka się współczesnych budynków.

Trogir połączony jest z wyspą Ciovo mostem rozciągniętym nad Kanałem Trogirskim. Stanowi miejsce licznych przechadzek i spacerów. Wyspa przyciąga pięknymi zatokami i licznymi starymi budowlami. Razem z Trogirem stanowią niezwykły zabytkowy kompleks, który sprowadza w to miejsce tak wielu turystów. Magię miasta podkreśla niezwykła atmosfera i otwarci, przyjaźni mieszkańcy. Jest to miasto godne podziwu i odwiedzenia. Tutaj nowoczesność miesza się z historią, a liczne pamiątki pozwalają podziwiać ślady dawnej świetności.

Unknown source

 

Dodaj komentarz