Na przestrzeni ostatnich paru lat rynek rynek IT wypromował mnóstwo aplikacji i programów komputerowych. Wśród nich skrywają się aplikacje płatne jak i te bezpłatne. Samoistnie nasuwa się pytanie, czy płatne wersje dysponują większymi możliwościami od tym darmowych?. Stawiając przed sobą ich topowe przedsięwzięcia można spostrzec, że produkcje darmowe gwałtownie doganiają te płatne. Niezależnie od dziedziny oraz zakresu funkcjonalności darmowe programy prezentują nieoceniony potencjał.
Programiści wydając świetnie opracowane produkty na licencji Open Source, pokazali bowiem wielką kreatywność, ich przedsięwzięć. Dzięki ich szczodrobliwości mamy możliwość korzystania z wielu przydatnych i innowacyjnych narzędzi. Flagowe produkty darmowego oprogramowania z powodzeniem konkurują z takimi “olbrzymami” jak Microsoft, Adobe, Corel i Symanteca. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że darmowe programy, to wybitnie dobre programy.
Libre Office – pakiet biurowy który śmiało staje naprzeciw MS Office.
Libre Office posiada wszystkie własności czyniące z niego profesjonalne i wytrawne narzędzie biurowe. Zaawansowaniem i ergonomicznością dorównuje renomowanemu pakietowi MS Office. W jego zbiór wyposażenia wchodzi edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, app do tworzenia prezentacji Impress, oraz edytor grafiki Draw, a także system bazy danych Base. Pliki wygenerowane w Microsoft Office możemy pomyślnie otworzyć przy pomocy LibreOffice. Za pomocą menedżera rozszerzeń możemy operować na przeróżnych filtrach. Dają one przede wszystkim swobodność importowania i eksportowania różnych formatów dokumentów, jak również możliwość uzupełniania pakietu o słowniki i inne dodatkowe narzędzia. LibreOffice cieszy się dużą przenośnością środowiskową, właściwie funkcjonuje na platformach takich jak Windows, Linux oraz Mac OS.
Gimp – narzędzie graficznie idące krok w krok za Photoshopem.
Posiada szereg zróżnicowanych funkcji, które w w sposób godziwy pozwalają modyfikować grafie i zdjęcia. Szczypta wprawy, z nutą pomysłowości pozwoli osiągnąć niebanalne efekty. Praca na warstwach, korekta kontrastu, a także reperacja barw, to tylko przedsmak dostępnych możliwości. Przystoi wspomnieć również o narzędziu do oznaczania obszaru zdjęć, takim jak >>Zaznaczanie rozmyte<< oraz “Zaznaczanie według koloru<< – ułatwiają one dokonanie obrysów elementów o podobnej kolorystyce. Na duże uznanie zasługuje również opcja >>Przybornik<< która umożliwia pracę w różnych trybach. Niebywale przydatne do retuszu zdjęć są narzędzia >>Rozmazanie / Wyostrzenie / Rozjaśnianie<<. Interfejs jest bardzo praktyczny i intuicyjny, możemy np. samodzielnie dodawać karty zakładek.
Avidemux – aplikacja edytująca pliki wideo.
Po uruchomieniu tego subtelnego konwertera filmów otwieramy wideo, które mamy zamiar przetworzyć. Avidemux jak na nowoczesne narzędzie przystało daje możliwość kooperowania z plikami różnych formatów: AVI, H263, ASF, H264, MPG-4, 3GP, MP4, FLV etc. Po otworzeniu materiału wideo możemy dokonywać szereg operacji. Jeżeli chcemy przyciąć film, to przemieszczamy suwak na klatce filmu, na której mamy wykonać przycięcie. Następnie w sekcji >>Video<< definiujemy format zapisu pliku. Na danym etapie możemy dodawać różne efekty graficzne przy pomocy udostępnionych filtrów >>Video I Filters<<. Po wkomponowaniu efektów możemy podglądnąć rezultat końcowy – >>Preview<<. Gdy dokonamy odpowiedniej obróbki wideo możemy zapisać nasz projekt >>File I Save I Save Video…<<.
Powyższe narzędzia, to tylko zbiorczo wybrane programy spośród systematycznie eskalującego darmowego software. W zależności od wymagań i preferencji użytkowników można odnaleźć narzędzia do:programowania, zabezpieczenia komputera przed wirusami, przeglądania i edycji multimediów oraz pracy biurowej. Darmowe programy proponują szerokie możliwości, z których należy skorzystać.
2 Comments