Wysyłanie reklam pocztą elektroniczną jest praktycznie tak stare jak sam Internet. Dzisiaj także e-mail marketing, ponieważ tak właśnie te czynności się nazywa, jest bardzo popularny. Korzystają z niego sklepy internetowe oraz pozostałe firmy, dzięki czemu mogą one przesyłać do swoich klientów informacje promocyjne. Aby móc to robić, potrzebna jest naturalnie lista mailingowa, czyli baza adresów poczty elektronicznej. To właśnie do osób znajdujących się na niej będzie się dostarczało reklamy. Skąd jednak bierze się lista adresowa? Na to, aby mieć ją do dyspozycji, ma się kilka rozwiązań – pierwszym z nich, którym się tutaj przyjrzymy nieco bliżej, jest samodzielne jej stworzenie – drugim jest kupno gotowej liczy mailingowej. Jakie są ich plusy i minusy?

Własna lista mailingowa – pracochłonna, ale opłacalna

Przygotowanie własnej listy mailingowej nie jest takie proste. Trzeba w końcu nakłonić do otrzymania wiadomości reklamowej odbiorcę. To najczęściej ma miejsce w momencie rejestracji na stronę czy też skorzystania z jakiejś usługi. Użytkownik podaje dane o sobie oraz swój adres poczty elektroniczne, które następnie są przechowywane i zarządzane przez program do mailingu, który jest niezwykle pomocny przy prowadzeniu kampanii marketingowych tego rodzaju. Taki programy o inaczej autoresponder. Stworzenie własnej listy mailingowej jest zatem mozolne, długo trwa, ale jest jak najbardziej opłacalne, ponieważ wtedy ma się w bazie same wartościowe dane i będzie można filtrować je, profilować wiadomość do swoich użytkowników, co jest gwarancją większego powodzenia akcji.

Lista do kupienia – szybko i łatwo

Z kolei jeśli wybierze się opcję drugą, czyli zakupienie listy mailingowej, wówczas można otrzymać ją praktycznie od ręki. Jednak trzeba wiedzieć, że nie zawsze zastosowanie takiej listy sprawi, że email marketing stanie się skuteczny. Na liście, zwłaszcza takiej, która nie jest wyprofilowana, znajdują się różne adresy osób, które mają odmienne gusta i potrzeby, zatem w tym przypadku efektywność reklamy będzie znacznie niższa. Niemniej to prosta i tania opcja, która też daje mierzalne rezultaty.

Unknown source

 

Dodaj komentarz