Awaria samochodu, stłuczka czy wypadek może przytrafić się każdemu. Zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli sytuacja miała miejsce na drodze należy niezwłocznie usunąć pojazd, żeby nie utrudniać ruchu. Zdarzają się sytuacje, kiedy usterka jest na tyle poważna, że nie można jej naprawić na miejscu, a wówczas mamy kilka wyjść. Pierwszym z nich jest holowanie samochodu za pomocą linki. Z tej opcji skorzystać możemy tylko w sytuacji kiedy samochód spełnia określone przepisami warunki. Auto musi posiadać sprawny układ hamulcowy, kierowniczy i pełne oświetlenie.

Ważne jest także, aby samochód umożliwiał swobodne wejście

Znaczne uszkodzenie bądź wgniecenie drzwi pojazdu nie pozwala na odholowanie go za pomocą linki. To jednakże nie wszystko, aktualne przepisy jasno określają jakich pojazdów nie można holować. Samochody z automatyczną skrzynią biegów, elektryczne, hybrydowe czy w sytuacji kiedy awaria miała miejsce na autostradzie nie mogą zostać sprowadzone za pomocą linki. Kolejnym prostszym, a zarazem bardziej kosztownym wyjściem jest laweta. Tu z pomocą przychodzi pomoc drogowa. Na rynku jest ich wiele, a usługa rozliczana jest na ogół jako stawka za kilometr. Pamiętać należy jednak, że cena ta zależy od wielu czynników, a na jej zwiększenie może wpłynąć miejsce, czas bądź dodatkowe okoliczności takie jak wyciąganie pojazdu z rowu. Przed wezwaniem pomocy drogowej należałoby jednak skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, w której kupiłeś OC bądź OC i AC. Możliwe, ze wraz z polisą otrzymałeś dodatkowe ubezpieczenie assistance. Pakiet takiego ubezpieczenia pokrywa koszty związane z przetransportowaniem samochodu oraz koszty auta zastępczego otrzymanego na czas naprawy uszkodzonego samochodu.

Jakie jeszcze usługi może zapewnić ubezpieczenie assistance?

Usprawnienie auta na miejscu, dowóz paliwa, transport podróżujących do miejsca docelowego, odbiór pojazdu po naprawie bądź zastępczego kierowcę. Warto pamiętać jednakże, że wielu usterkom można zapobiec. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed dłuższą podróżą to konieczność. Zweryfikowanie stanu podstawowych elementów zwiększa pewność, że podróż odbędzie się bez przykrych niespodzianek, a my dotrzemy na miejsce o czasie.

Unknown source

 

Dodaj komentarz